ایران با حضور حسن روحانی یک 'جت جنگی آموزشی' رونمایی کرد

حق نشر عکس Presiden.ir
Image caption حسن روحانی رئیس جمهور ایران از این جت که کوثر نام دارد در غرب تهران بازدید کرد

ایران از یک جت جنگی- آموزشی با نام کوثر رونمایی کرده که می‌گوید "بومی و پیشرفته" است و برای "ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی" طراحی شده است.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز سی ام مرداد (بیست و یکم اوت) از این جت که کوثر نام دارد در غرب تهران بازدید کرد. آقای روحانی لحظاتی داخل کابین یکی از این جت ها نشست و پس از پیاده شدن ، فرمان پرواز آن را صادر کرد. تلویزیون حکومتی ایران لحظاتی از حرکت این جت بر روی باند فرودگاه را پخش کرده است.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع ایران و شماری از فرماندهان نظامی آقای روحانی را در این برنامه همراهی می‌کرد.

جت کوثر تولید سازمان هوایی وزارت دفاع ایران است. وزارت دفاع ایران بخش عمده ای از نیازهای دفاعی این کشور را تامین می کند و در اختیار ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گذارد.

خبرگزاری های ایران می گویند "این هواپیما در دو نوع تک کابین و دو کابین قابل تولید است که نوع دوکابینه علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته کاربرد دارد".

حسن روحانی در مراسم رونمایی از این هواپیما گفته است "همه موظف هستیم امنیت، قدرت و عزت ملت ایران را با کمترین هزینه تامین کنیم".

حق نشر عکس President.ir
Image caption روحانی لحظاتی داخل کابین یکی از این جت ها نشست و پس از پیاده شدن ، فرمان پرواز آن را صادر کرد

آقای روحانی گفته "متاسفانه نمی‌توان اطمینان پیدا کنیم که همه افراد در صراط مستقیم و خط مستقیم حرکت می‌کنند و کسی چشم طمع به ما ندارد، به ویژه آن که ما در یک منطقه جغرافیایی بسیار حساس قرار گرفته‌ایم که دشمنان در این ۴۰ سال ایران‌هراسی را تقویت کردند و به عده‌ای این چنین اعلام کردند که ایران حیات شما و بقای شما و عزت شما را تهدید می‌کند".

مقامات ایرانی می‌گویند در سال های اخیر عمده سلاح و ادوات جنگی مورد نیاز در داخل تولید شده است. تولید موشک یکی از مهمترین بخش‌های صنایع دفاعی ایران بوده است.

ایران در ۴۰ سال اخیر تحت تحریم های عمده‌ای برای خریدهای نظامی بوده و برخی از بخش‌های دفاعی این کشور نظیر نیروی هوایی سال‌هاست که نتوانسته خود را با تجهیزات به روز دنیا مجهز کند.

سرلشکر بسیجی حسن فیروزآبادی رئیس پیشین ستاد کل نیروهای مسلح و مشاور نظامی آیت‌الله علی خامنه‌ای که فرمانده کل قوای مسلح جمهوری اسلامی ایران است، پیش از این گفته بود که در نبود جت جنگنده‌های به روز یکی از طرح‌های ایران تولید انبوه انوع موشک‌ها است تا ضعف‌های احتمالی در این زمینه را جبران کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا که اخیرا از توافق هسته‌ای موسوم به برجام خارج شده و فرمان داده که تحریم‌های رفع شده مجددا علیه ایران اعمال شود یکی از دلایل این تصمیم را برنامه موشک‌های بالستیک ایران عنوان کرده است.

ایران می‌گوید برد موشک‌هایش حداکثر ۲ هزار کیلومتر است و هدف از آن صرفا دفاع در برابر تهاجم احتمالی خارجی است.