همسر نازنین زاغری: وزارت خارجه بریتانیا هنوز با اعطای حمایت دیپلماتیک موافقت نکرده

حق نشر عکس AFP
Image caption نازنین زاغری اتهام های وارد شده را رد می کند و می گوید برای آشنایی دخترش گابریلا با پدر و مادر خود به ایران رفته بود

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری شهروند ایرانی- بریتانیایی که توسط مقام های ایرانی بازداشت و به ۵ سال زندان محکوم شده می گوید با جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا درباره وضعیت همسرش دیدار کرده است.

آقای رتکلیف گفته است "خانواده انتظار داشت که این ملاقات به تصمیم مشخصی درباره حمایت دیپلماتیک از نازنین زاغری منجر شود اما وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده که هنوز درباره مطلوب بودن این اقدام، اطمینان ندارد".

موضوع اعطای حمایت دیپلماتیک از خانم زاغری اولین بار پاییز سال گذشته و زمانی که بوریس جانسون وزیر خارجه وقت بریتانیا خود را آماده سفر به تهران و دیدار با مقام های نظام جمهوری اسلامی ایران می کرد، مطرح شد.

نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی ایران و بریتانیا است اما مقام های دولت حسن روحانی و اعضای ارشد قوه قضائیه به ریاست صادق لاریجانی می گویند که تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی شناسند و خانم زاغری را مطابق قوانین ایران دادگاهی و زندان کرده اند.

در صورت اعطای حمایت دیپلماتیک به افراد، این موضوع از یک قضیه ملی خارج و به موضوعی میان دو کشور بدل می شود که تبعات اختلاف بر سر آن می تواند موجب اثر منفی بر روابط دوجانبه شود.

خانم زاغری از بیشتر از دو سال پیش هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی به همراه دختر خردسالش بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان است. او به توطئه علیه نظام متهم شده اما این اتهام را رد می کند و می گوید برای آشنایی دخترش گابریلا با پدر و مادر خود به ایران رفته بود.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption محمود علوی وزیر اطلاعات ایران گفته با نظر آیت‌الله علی خامنه‌ای "درباره مبادله زندانیان با آمریکا مذاکره کردیم و امتیازاتی گرفتیم"

ایران و بریتانیا در حال حاضر روابط دیپلماتیک در سطح سفیر دارند. با خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای برجام و بازگشت تحریم های رفع شده اتمی این کشور علیه ایران، تهران امید به حمایت طرف های غربی از این توافق دارد تا از منافع تجاری برجام برخوردار بماند.

ریچارد رتکلیف تا کنون بارها از مقام های بریتانیایی خواسته تا در تماس های دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی ایران، موضوع آزادی همسرش را پیگیری کنند. او بوریس جانسون وزیر خارجه قبلی بریتانیا را متهم به اهمال کاری در پرونده همسرش کرده بود.

موضوع شهروندان دوتابعیتی ایرانی و تداوم بازداشت آنها از سوی جمهوری اسلامی ایران مدتی است که سطح در افکار عمومی در جهان به خصوص کشورهایی که میزبان گروه های مهاجر ایرانی هستند، مطرح است.

در جریان توافق برجام، شماری از شهروندان بازداشت شده دوتابعیتی با شهروندان بازداشت شده در آمریکا تبادل شدند و همزمان بخشی از اختلافات مالی ایران و آمریکا حل و فصل شد که پول های آن با یک هواپیمای اختصاصی به ایران منتقل شد.

هرچند شماری از ایرانی های آزاد شده از زندان های آمریکا ترجیح به ادامه اقامت در ایالات متحده گرفتند و به ایران برنگشتند، محمود علوی وزیر اطلاعات ایران پس از این تبادل زندانیان گفت که با نظر آیت الله علی خامنه ای و تصمیم شورای عالی امنیت ملی از سوی وزارت اطلاعات درباره مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی با ایالات متحده مذاکره شده و امتیازاتی برای کشور "از جمله بازگردانی ۴۰۰ میلیون دلار، گرفتیم."

آقای علوی در مصاحبه با تلویزیون رسمی ایران گفته بود که "این ۴۰۰ میلیون دلار به همراه ۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار سود آن را برای کشور مسترد کردیم و امیدواریم که دولت و دیپلماسی دولت موفق شود این پول را نیز از چنگ آن‌ها خارج کند."

حق نشر عکس WH
Image caption دونالد ترامپ دولت ایران را "گروگانگیر" خواند و در زمان رقابت های انتخاباتی برای ریاست جمهوری آمریکا، دولت اوباما را به "باج‌دهی به گروگانگیرها "متهم کرده بود

دونالد ترامپ که آن زمان نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری و از شمار منتقدان نحوه رفتار باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا با ایران بود، دولت ایران را "گروگانگیر" خواند و دولت اوباما را به "باج‌دهی به گروگانگیرها "متهم کرد.

مخالفان آقای اوباما رفتار او را تعبیر به اقدامی کردند که "گروگانگیری" را به محلی برای کسب درآمد یا ابزاری در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تبدیل کند.

نحوه رفتار جمهوری اسلامی ایران با شهروندان دوتابعیتی ایران انتقادهایی را هم در میان چهره های سیاسی نظام حاکم برانگیخته است.

از جمله علی مطهری که نائب رئیس مجلس شورای اسلامی است، گفته بود "چرا کسی را که دوتابعیتی است در بدو ورود به ایران بازداشت می‌کنند درحالی که می‌دانند چیز خاصی نیست ولی عنوان جاسوسی برایش درست می‌کنند تا بعد یک جایی امتیاز بگیرند."

آقای مطهری گفته بود که "اینها روش های غلطی است که اسلامی هم نیست".