دادگاه آمریکا درخواست آزادی موقت یک ایرانی متهم به جاسوسی را رد کرد

در نخستین جلسه دادگاه مجید قربانی، که به جاسوسی برای ایران در خاک ایالات متحده متهم شده، قاضی درخواست آزادی او به قید وثیقه را غیرقابل قبول دانست.

در این جلسه، که امروز سه شنبه ۲۱ اوت (۳۰ مرداد) و در واشنگتن برگزار شد، دادستان برای آقای قربانی درخواست ۷۵ سال زندان کرد.

دولت آمریکا، پیشتر خواستار آزاد نشدن این تبعه ایران به قید وثیقه شده و استدلال کرده بود که بدون ادامه بازداشت، هیچ تضمینی نیست که آقای قربانی نزد دادگاه حاضر شود.

دولت تاکید کرده بود: "چون هویت او به عنوان یک مامور غیرقانونی ایران آشکار شده، خطر بزرگی وجود دارد که او از دولتی که درگیر توطئه بوده بخواهد به فرارش کمک کنند."

بیشتر بخوانید: بازداشت دو ایرانی در آمریکا به ظن جاسوسی در مورد ناراضیان و مراکز یهودی

رسیدگی به پرونده مجید قربانی، از سوی قاضی مایکل هاروی صورت می گیرد که در دهه گذشته بر پرونده‌های تروریسم و جاسوسی تمرکز داشته است. این قاضی دو سال پیش در اقدامی نادر یکی از درخواست‌های دولت آمریکا برای شنود و تجسس را رد کرد که خبرساز شد.

دیگر متهم ایرانی این پرونده، که قرار است در شیکاگو محاکمه شود، احمدرضا محمدی دوستدار است که به "توطئه" علیه آمریکا از طریق ارتباط با یک قدرت خارجی متهم شده است.

این دو نفر، مشخصا به جاسوسی در مورد مراکز یهودی ایالات متحده و جمع آوری اطلاعات درباره شهروندان آمریکایی عضو سازمان مجادهین خلق برای حکومت ایران متهم شده اند.

احمدرضا محمدی دوستدار، ۳۸ ساله، که شهروند ایران و آمریکاست و مجید قربانی، ۵۹ ساله، که شهروند ایران و مقیم کالیفرنیاست روز ۹ اوت دستگیر شدند.

جان دمرز دستیار دادستان کل آمریکا در امور امنیت ملی، جسی کی. لیو دادستان ناحیه کلمبیا (پایتخت) و مایکل مک‌گاریتی دستیار موقت مدیر شاخه امنیت ملی اف بی آی، روز دوشنبه اتهامات علیه این دو را در بیانیه ای اعلام کردند.

آقای دمرز گفت: "ادعا می شود که دوستدار و قربانی به نمایندگی از سوی ایران عمل کردند، و از جمله مخالفان سیاسی را زیر نظر گرفتند و درگیر سایر فعالیت هایی شدند که می تواند جان آمریکایی ها را به خطر بیاندازد."

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا تاکید شد که این دو نفر تا زمانی که اتهامات آنها در دادگاه ثابت شود بی گناه فرض خواهند شد.

براساس ادعانامه وزارت دادگستری، آقای دوستدار در ژوئیه ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرد تا اطلاعاتی امنیتی درباره نهادها و افرادی که حکومت ایران دشمن خود می داند جمع آوری کند.

ادعا شده که دوستدار روز ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۷ یک مرکز یهودیان موسوم به "خانه خباد" در شیکاگو را زیر نظر گرفته و عکس هایی از جنبه های امنیتی آن تهیه کرده است.

همچنین، ادعا می شود که آقای قربانی در روز ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در یک تجمع سازمان مجاهدین خلق در نیویورک شرکت کرده و از شرکت کنندگان در تجمع عکس گرفته است.