احمدی‌نژاد: چرا مسابقات تنیس فرانسه به سرینا ویلیامز بی‌احترامی می‌کند؟

Image caption سرینا ویلیامز قهرمان تنیس و محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور سابق ایران

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران امروز، دوشنبه در توییتی به ممنوعیت پوشش سرینا ویلیامز، قهرمان تنیس آمریکایی در مسابقات تنیس آزاد فرانسه اعتراض کرد.

آقای احمدی نژاد در حساب توییترش نوشت: "چرا مسابقات تنیس آزاد فرانسه به سرینا ویلیامز بی احترامی می کند؟"

محمود احمدی نژاد که در توییت خود سرینا ویلیامز را منشن کرده در ادامه نوشته: "متاسفانه برخی افراد در تمام کشورها از جمله کشور من معنی واقعی آزادی را درک نکرده اند."

این توییت آقای احمدی‌نژاد واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد. برخی کاربران ضمن ابراز تعجب از این توییت نوشتند محمود احمدی‌نژاد در زمان ریاست جمهوری خود آزادی‌های زیادی را سلب کرده است. برخی دیگر نیز این توییت وی را پوپولیستی خوانده اند.

در مقابل، عده ای گفته اند او در زمان ریاست جمهوری خود با گشت ارشاد موافق نبوده و از جمله، به جمله معروفش اشاره کردند که: "آیا واقعا مشکل مملکت ما موی جوانهای ماست؟"

نوشین منگو، مجری ترکیه‌ای در پاسخ به این توییت آقای احمدی‌نژاد نوشته: "شما زنان را در گرمای ۴۰ درجه مجبور به پوشیدن حجاب و مانتوهای بلند می‌کنید، بعضی زن‌ها نمی‌خواهند خودشان را بپوشانند. رژیم شما یک فرم واحد اسلامی را به آنها تحمیل می‌کند. شما مدافع آزادی نیستید."

رئیس فدراسیون تنیس فرانسه پیشتر اعلام کرده بود که در مسابقات آینده تنیس آزاد فرانسه در سال ۲۰۱۹ استفاده از پوشش "پلنگ سیاه" سرینا ویلیامز ممنوع خواهد بود. برنار گیدچلی، رئیس فدراسیون تنیس فرانسه در این مورد گفته: "به نظرم گاهی زیاده روی شده. مثلا پوشش سرنا امسال دیگر قابل استفاده نخواهد بود. باید به بازی و محل احترام گذاشت. همه تمایل دارند از این محیط بهره ببرند."

او به دلیل ممنوعیت لباس سرینا ویلیامز اشاره نکرد اما به نظر می رسد دلیل آن، تفاوت این لباس با پوشش های معمول در تنیس حرفه ای زنان باشد.

Image caption سرنا ویلیامز

سرینا ویلیامز در مسابقات سال جاری تنیس آزاد فرانسه با پوشش سیاه رنگ خود که به "پلنگ سیاه" شهرت پیدا کرد، حاضر شد. پلنگ سیاه اختصاصا برای سرینا ویلیامز طراحی شده، ضد لخته شدن خون است و آن طور که خودش به گاردین گفته، به او کمک می‌کند احساس کند "ابرقهرمان" است.

سرینا ویلیامز که حدود نه ماه بعد از اینکه نوزادش را به دنیا آورد، در ماه مه سال گذشته به تورنمنت‌های عمده تنیس بازگشت و موفق شد در مسابقات تنیس قهرمانی ویمبلدون به فینال برسد.

او که برای دنیا آوردن فرزندش خیلی سختی کشید، در گفتگو با گاردین گفته که این لباس یکسره سیاه‌رنگ، نماد زنانی است که با وجود سختی‌های فیزیکی و روحی اعتماد به نفس دوباره پیدا می‌کنند و به خودشان باور دارند.

موضوعات مرتبط