ظریف: برای حل حقابه‌ها با افغانستان از اهرم‌های مختلف استفاده می‌کنیم

وزیر خارجه ایران حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ظریف گفت مشی ما در مورد همسایگان‌مان، خصوصا همسایگان مسلمان تا کنون این بوده که گروکشی نکرده‌ایم.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می‌گوید کشورش از اهرم‌های مختلف برای حل اختلافات بر سر حقابه رودخانه هیرمند با افغانستان استفاده خواهد کرد.

آقای ظریف در گفت‌وگویی با شبکه ۳ تلویزیون دولتی ایران گفت دولت با جدیت پی‌گیر موضوع آب رودخانه هیرمند است و به گفته او "شاید هفته‌ای نباشد که در مورد مساله آب هیرمند صحبت نکنیم ولی برای رسیدن به توافق جامع به وقت بیشتر نیاز است."

گسترش خشکسالی در استان سیستان و بلوچستان در دو سال گذشته این استان را با کمبود شدید آب روبرو ساخته و مقام‌های ایران روند سدسازی بر فراز رود هیرمند در افغانستان را از دلایل عمده آن می‌دانند.

"از پس افغانستان برنمی‌آییم؟"

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به این سوال رضا رشیدپور، مجری تلویزیون ایران که پرسید آیا "ما در قضیه آب هیرمند از پس افغانستان بر نمی‌آییم" گفت: "چرا برمی‌آییم. ما می‌توانیم از اهرم‌های مراودات مرزی، مهاجران افغان، موضوع مواد مخدر و تجارت در مورد افغانستان استفاده کنیم اما مشی ما در مورد همسایگان‌مان، خصوصا همسایگان مسلمان تاکنون این بوده که گروکشی نکرده‌ایم."

آقای ظریف گفت که ایران و افغانستان دو سال پیش در پنج حوزه آموزش، مرز، امنیت، اقتصاد و آب کمیته مشترک ایجاد کردند و این کمیته‌ها چند بار نشست برگزار کردند و او امیدوار است که از مجموعه این نشست‌ها قرارداد جامعی بین دو کشور بدست بیاید که موضوع آب هیرمند، آب هامون و آب هریرود براساس آن قابل پی‌گیری است.

جواد ظریف همچنین افزود که با وجود یکه در مورد حقابه ایران از رودخانه هیرمند در سال ۱۹۷۳ معاهده‌ای میان دو کشور امضا شد اما جریان آب این رودخانه به ایران به صورت منظم صورت نمی‌گیرد و خواهان عملی شدن این معاهده شد.

او افزود: "در مورد هریرود چنین توافقی نداریم، دنبال این هستیم که ما و ترکمنستان با افغانستان به توافق برسیم، پی‌گیری مرتب هم کردیم اما همانطوری که عرض کردم در روابط بین‌الملل بحث فراهم کردن امکانات، فراهم کردن اهرم ها برای رسیدن به توافق است."

Image caption رود هیرمند در ولایت هلمند در جنوب افغانستان در جریان است و به دریاچه هامون در مرز مشترک بین افغانستان و ایران می‌ریزد

رود هیرمند در ولایت هلمند در جنوب افغانستان در جریان است و به دریاچه هامون در مرز مشترک بین افغانستان و ایران می‌ریزد. در معاهده امضاشده میان افغانستان و ایران در سال ۱۳۵۱ تصریح شده که سالانه ۸۵۰ میلیون متر مکعب از آب هیرمند به ایران تعلق دارد.

دولت افغانستان تاکید دارد که متعهد به اجرای مفاد "معاهده هیرمند" است و در عین حال برای توسعه این کشور نیازمند عملی کردن طرح‌های گسترده مدیریت آب در بخش‌های مختلف این کشور است.

رود بزرگ هیرمند از رودهای پرآب افغانستان و آسیا به‌شمار می‌رود که سالانه میلیاردها متر مکعب آب در آن جریان می‌یابد و طول آن ۱۱۰۰ کیلومتر است.

این رود از بلندی‌های کوه‌های بابا در ۴۰ کیلومتری غرب کابل از رشته کوه هندوکش در افغانستان سرچشمه می‌گیرد و پس از مسافت ۱۱۰۰ کیلومتر وارد دریاچه هامون که دریاچه‌ای مشترک بین افغانستان و ایران است می‌شود.