پومپئو به کری: برجام شکست خورد، رهایش کن

مایک پمپئو حق نشر عکس EPA

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در ادامه جنگ لفظی با جان کری، وزیر خارجه اسبق، خطاب به او گفته است که توافق هسته‌ای (برجام) با ایران شکست خورده است و باید رهایش کرد.

آقای پومپئو در توییتر خود نوشته است: "کاری که جان کری به واسطه تعامل با رژیم ایران، بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان، انجام داده، ناشایست، بی‌سابقه و ناسازگار با سیاست خارجی آمریکا است.

مایک پومپئو خطاب به آقای کری گفته است: "برخلاف آن طوری که برجام را به مردم آمریکا قالب کردند، برجام همه مسیرهای ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای را نبست."

او گفته است: "برجام شکست خورد. رهایش کنید."

جان کری به تازگی تایید کرده است که با وجود ترک وزارت خارجه، در دو سال اخیر "سه-چهار بار" با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیدار کرده است.

دیدارهای او با آقای ظریف انتقاد تند مقام‌های دولت دونالد ترامپ را به دنبال داشته است، اما آقای کری می‌گوید کار خلاف عرفی انجام نداده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کری در دوران وزارت خارجه خود و در جریان مذاکرات هسته‌ای بارها با آقای ظریف دیدار کرده بود

در ایران هم گروهی از محافظه‌کاران منتقد دولت می‌گویند برجام شکست خورده است.

اما حسن روحانی، رئیس جمهور، و مقام‌های دولتش پیش از این گفته‌اند که امیدوارند با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای آن را حفظ کنند. هرچند آنها می‌گویند طرف‌های اروپایی تاکنون اقدامات عملی و تضمین‌های لازم برای حفظ برجام را انجام نداده‌اند.

اروپایی‌ها می‌گویند هرچند خواهان حفظ برجام هستند، اما مانند آمریکا نگرانی‌های درباره برنامه موشکی ایران و سیاستش در منطقه دارند.

آقای کری پیش از این گفته است که در دیدارهایش با محمدجواد ظریف در همین باره صحبت کرده و به صراحت به او گفته که باید نگرانی جامعه جهانی را درک کند.

پیش از این دونالد ترامپ دیدارهای آقای کری با آقای ظریف را "غیرقانونی" خوانده است. اما آقای کری می‌گوید حفظ رابطه با دیپلمات‌ها کاری است که همه وزرای خارجه سابق انجام می‌دهند.

او گفته است که با جزئیات کامل مایک پومپئو را در جریان دیدارش گذاشته است.