سفارت ایران در یونان هدف حمله معترضان 'آنارشیست' قرار گرفت

پلیس یونان اعلام کرده مهاجمان به سفارت ایران در آتن "آنارشیست" هایی بودند که به سرکوب کردها در ایران اعتراض داشتند
Image caption پلیس یونان اعلام کرده مهاجمان به سفارت ایران در آتن "آنارشیست" هایی بودند که به سرکوب کردها در ایران اعتراض داشتند

سفارت ایران در آتن پایتخت یونان هدف حمله قرار گرفته و خساراتی به ساختمان آن وارد شده است.

این حمله اوایل صبح امروز بیست و ششم شهریور (هفدهم سپتامبر) به وقت محلی انجام شده است. مهاجمان که کلاه ایمنی بر سر داشتند، با سنگ به ساختمان سفارت حمله کردند.

تصاویر منتشر شده از این حمله نشان می‌دهد که شیشه های پست نگهبانی مقابل سفارت شکسته شده و قوطی‌های رنگ به سمت ساختمان پرتاب شده است.

مهاجمان پس از حمله به ساختمان سفارت ایران با موتور از محل گریخته اند. پلیس یونان گفته است که فردی در این ارتباط هنوز دستگیر نشده است. اوایل سال جاری خورشیدی هم فردی ناشناس یکی از کارکنان سفارت ایران در آتن را با چاقو زخمی کرده و از محل گریخته بود.

رسانه های یونانی به نقل از پلیس این کشور، مهاجمانی را که امروز به سفارت ایران حمله کردند را "آنارشیست" هایی خوانده که در اعتراض به "سرکوب کردها در ایران" دست به این اقدام زده اند.

ایران کمتر از دو هفته پیش سه زندانی سیاسی کرد را اعدام کرد و همزمان مواضعی از گروه های مسلح کرد در خاک عراق را هدف موشک قرار داده بود. این حملات ۱۴ نفر از اعضای حزب دمکراتیک کردستان ایران مقیم در عراق، کشته و ده ها نفر زخمی شدند. این تشکل حدود سه سال پیش اعلام کرده بود که اقدام مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده است.

سه روز پیش از حمله به سفارت ایران در یونان، معترضانی در پاریس به ساختمان سفارت ایران در فرانسه حمله و خساراتی را وارد کرده بودند.

رسانه های ایران می گویند این افراد وابسته به حزب کومله بودند. علت حمله آنها به سفارت ایران در پاریس، اعتراض به سیاست‌های اخیر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با کردها اعلام شد.

حملات شش ماه اخیر به مراکز دیپلماتیک ایران

در ماه های اخیر چند مرکز دیپلماتیک و سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در شهرهای مختلف جهان از جمله در لندن و بصره هدف حمله معترضان قرار داشته است.

  • حمله به سفارت ایران در لندن
حق نشر عکس @BAEIDINEJAD

چند نفر از هواداران آیت‌الله صادق شیرازی، از مراجع تقلید شیعه، اسفند ۱۳۹۶ با ورود به ساختمان سفارت ایران در لندن، پرچم ایران را پایین کشیده و روی بالکن سفارت پرچم خود را بالا بردند. صادق شیرازی از روحانیون منتقد حکومت ایران است و چند روز پیش از حمله گزارش شده بود که حسین شیرازی، پسر او توسط ماموران بازداشت شده است.

  • آتش زدن کنسولگری ایران در بصره
حق نشر عکس AFP

معترضان در شهر بصره در جنوب عراق با حمله به کنسولگری ایران در نیمه شهریور ماه ساختمان آن را به آتش کشیده‌اند. نارضایتی از وضعیت خدمات عمومی، فساد و بیکاری بالا در کانون اعتراضات است. معترضان به سیاست های ایران در عراق اعتراض داشتند.

  • حمله به سفارت ایران در پاریس
حق نشر عکس Getty Images

یک هفته پس از حمله کنسولگری ایران در بصره، معترضان کامپیوترهایی بلااستفاده ای را که برای جمع آوری از سوی شهرداری در برابر سفارت قرار داشت، به سوی ساختمان پرتاب کردند و با اسپری روی دیوارهای سفارت و تابلوی آن رنگ پاشیدند. گزارش شد که برخی از شیشه های ساختمان سفارت ایران بر اثر این حمله شکست.

  • حمله به سفارت ایران در هلسینکی

معترضان به سیاست های ایران نوزدهم شهریور به سفارت ایران در هلسینکی پایتخت فنلاند حمله کردند. گزارش شد که مهاجمان پرچم ایران را پایین کشیدند و آتش زدند. گفته شده که چهار نفر از مهاجمان توسط پلیس بازداشت شدند.