مقام های ایران: به حملات تروریستی اهواز پاسخ خواهیم داد

حق نشر عکس Mehr

حملات خونبار به یک مراسم رژه نظامی در شهر اهواز، مرکز استان خوزستان، ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است. مقام‌های ایرانی با تاکید بر "تروریستی" بودن حملات، اعلام کرده اند که این حملات را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

حسین حسین زاده، معاون استاندار خوزستان اعلام کرد که طبق آخرین گزارش‌های رسیده، ۲۵ نفر در پی حملات امروز کشته و ۶۰ نفر مجروح شده‌اند. به گزارش ایسنا، آقای حسین زاده گفته که افراد عادی، نظامیان و خبرنگاران در میان کشته شدگان هستند.

ابوالفضل شکارچی، معاون تبلیغات ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده که سه نفر از مهاجمان کشته شده و یک نفر دستگیر شده است.

او با اشاره به اینکه عوامل حمله با کلاشینکف مردم را به رگبار بسته اند، گفت: "۴ نفر تروریست از چند روز قبل از رژه نیروهای مسلح، سلاح هایی را در نزدیکی محل رژه مخفی و در پوشش مردمی خود را به مراسم نزدیک کرده و در پارک پشت جایگاه نیروهای مسلح مستقر شده بودند."

ببینید: گزارش تصویری از حمله به رژه اهواز

در حالی که اخبار بیشتر خبرگزاری ها از وقوع یک مورد حمله در جریان رژه اهواز حکایت داشته، خبرگزاری فارس نوشته که حملات امروز، دو مورد بوده که در ساعت‌های ۹ و ۹:۲۱، در دو مکان نزدیک به یکدیگر رخ داده است.

صبح امروز یعقوب سخنگوی "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز"، گروهی که خود را مدافع حقوق اعراب ساکن خوزستان توصیف میکند، گفت: "مقاومت ملی الاحواز، که نهاد عام تر و شامل چند گروه است مسئولیت را قبول میکند. این عملیات جزیی از مقاومت مشروع ما است و هیچ شهروند عادی هدف قرار نگرفت. "

این در حالی است که رسانه های ایران، به هویت برخی از کشته شدگان غیرنظامی حملات امروز و از جمله یک کودک چهارساله اشاره کرده اند.

سخنگوی جنبش عربی آزادی بخش الاحواز در پاسخ به سوال بی بی سی فارسی در این مورد که زنان و کودکان و خبرنگاران نیز در این مراسم حضور داشته اند، عنوان کرد: "جایگاه مهمانان ویژه هدف قرار گرفت که با محل افراد عادی فاصله داشت."

ساعاتی بعد از انتشار اظهارات سخنگوی "جنبش عربی آزادی بخش الاحواز"، گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) هم مسئولیت حملات امروز را به عهده گرفت. سایت اعماق، رسانه داعش این ادعا را مطرح کرده اما فیلم یا عکسی که نشانه وابستگی مهاجمان به این گروه باشد منتشر نکرده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گروه 'مقاومت ملی احواز' چه کسانی‌اند

واکنش مقام های رسمی

در واکنش به حملات امروز، آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در پیامی عاملان انجام حملات را "تروریست های مزدور" وابسته به "دولت‌های دست نشانده آمریکا در منطقه" و "مدعیان دروغگو و ریاکار که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند" دانسته است.

آقای خامنه ای تاکید کرده: "دستگاه‌های مسئول اطلاعاتی موظفند با سرعت و دقت دنباله‌های این جنایتکاران را تعقیب کنند و آنان را به سرپنجه‌ی مقتدر قضائی کشور بسپارند."

همچنین، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفته است: "پاسخ جمهوری اسلامی ایران به کوچکترین تهدید، کوبنده خواهد بود اما کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند."

به گزارش ایرنا، آقای روحانی در تماس با وزیر کشور و استاندار خوزستان "دستورات لازم را به وزارت اطلاعات برای بسیج همه امکانات دستگاهها و نهادهای امنیتی و نظامی جهت شناسایی سریع تروریست ها و سرشاخه های ارتباطی آنان و برخورد قاطع" صادر کرده است.

حق نشر عکس Mehr

همچنین، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته که یک "رژیم خارجی" عوامل حمله اهواز را آموزش داده‌ و مسلح کرده‌ است. آقای ظریف گفته "حامیان منطقه‌ای تروریسم و اربابان آمریکایی آنها" باید برای این حمله پاسخگو باشند.

در یک موضع گیری جداگانه، رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران در پیامی که در توئیتر منتشر کرده نوشته است: "امروز در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی تروریست به سوی نظامیان آتش گشود که منجر به کشته شدن تعدادی از سربازان میهن و تماشاگران شد."

وی افزوده است: "من این عمل تروریستی را قویا محکوم می‌کنم و به خانواده‌های جان‌باختگان و نیروهای مسلح ایران از صمیم قلب تسلیت می‌گویم."

مقام های دولت های کشورهای مختلف از جمله روسیه، بریتانیا، سوریه، ترکیه، افغانستان، اسپانیا، ارمنستان و عمان نیز حملات اهواز را محکوم کرده اند.

در واکنشی متفاوت، گرت مارکیز سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفته است: "ایالات متحده در کنار مردم ایران می‌ایستد و از رژیم تهران می خواهد که بر حفظ امنیت مردمش در داخل کشور تمرکز کند."

موضوعات مرتبط