کشته‌شدگان حمله مسلحانه اهواز تشییع شدند

در میان کشته شدگان، نظامی و غیرنظامی، کودک و معلول جنگ ایران و عراق وجود دارد حق نشر عکس isna
Image caption در میان کشته شدگان، نظامی و غیرنظامی، کودک و معلول جنگ ایران و عراق وجود دارد

کشته‌شدگان واقعه حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز با حضور مقام های دولتی و نظامی، در مرکز استان خوزستان در جنوب غربی ایران تشییع شده‌اند.

چند عضو کابینه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، شماری از فرماندهان سپاه و مقام های محلی دراین مراسم حضور داشته اند.

هیات دولت ایران امروز دوم مهرماه را در استان خوزستان عزای عمومی اعلام کرده است.

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم امروز دوم مهرماه (۲۴ سپتامبر) در اهواز گفته است که "هیچکس گمان نکند، مردمانی که در هشت سال دوران دفاع مقدس از حمله بمب‌ها و موشک‌ها نترسیدند، امروز از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگرانند".

او گفته "به مردم ایران قول می دهیم که واکنش‌مان به این حمله تروریستی، پشیمان کننده، نابودگر و ویران کننده باشد".

وزیر اطلاعات ایران: بخش عمده ای از تروریست ها دستگیر شده اند

حق نشر عکس isna
Image caption جمهوری اسلامی ایران وقایع اهواز را حمله تروریستی خوانده و دولت امروز را عزای عمومی اعلام کرده است

همزمان محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، هم در مراسم تشییع جنازه کشته شدگان وقایع اهواز شرکت کرده و گفته "تروریست‌هایی که اقدام به تیراندازی به سوی مردم کرده‌اند، به هلاکت رسیده‌اند".

آقای علوی گفته "عقبه آنها تا آخرین نفر شناسایی خواهند شد و بخش عمده‌ای از آنها هم دستگیر شده‌اند".

دو روز پیش از این (شنبه ۳۱ شهریور) در جریان رژه نظامی سالگرد شروع جنگ ایران و عراق در شهر اهواز، در حالی که شهروندان غیرنظامی هم در حال تماشای رژه بودند، هدف حملات مسلحانه قرار گرفتند. ۲۴ کشته و نزدیک به ۶۰ مجروح در پی داشته است.

براساس گزارش رسانه های ایران در میان کشته شدگان، نظامی و غیرنظامی، کودک و معلول جنگ ایران و عراق وجود دارد.

جمهوری اسلامی ایران وقایع اهواز را حمله تروریستی خوانده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته است که "انتقام" این حملات را از عاملان آن می‌گیرد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله به رژه اهواز را به عهده گرفته است. پیش از آن گروه "مقاومت ملی الاحواز" مسئولیت حمله را به عهده گرفته بود.

وزارت امور خارجه ایران ساعاتی پس از حمله به رژه اهواز دیپلمات های ارشد بریتانیا، هلند و دانمارک را احضار و به فعالیت گروه‌هایی چون "مقاومت ملی الحوازیه در خاک این کشورها" شدیدا اعتراض کرد. کاردار امارات متحده عربی هم به دنبال اظهار نظر یکی از مشاوران حکومتی در این کشور به وزارت خارجه ایران احضار شده بود.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پیامی عاملان انجام حملات را "تروریست های مزدور" وابسته به "دولت‌های دست نشانده آمریکا در منطقه" و "مدعیان دروغگو و ریاکار که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند" دانسته و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، گفت "پاسخ جمهوری اسلامی ایران به کوچکترین تهدید، کوبنده خواهد بود".

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، هم ضمن محکوم کردن این حملات در بیانیه‌ای که از سوی سخنگوی او منتشر شده گفت: "ضمن ابراز همدردی با خانوادگان قربانیان و مردم و دولت ایران برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع دارم".

مقام‌های دولت‌های کشورهای مختلف از جمله روسیه، بریتانیا، سوریه، ترکیه، افغانستان، اسپانیا، ارمنستان و عمان نیز حملات اهواز را محکوم کرده‌اند.