ترامپ در سازمان ملل: رهبران ایران در پی مرگ و نابودی هستند

ترامپ حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ: رهبران ایران منابع مردمی را غارت کرده‌اند تا به جیب خود بریزند و در منطقه جنگ به راه بیاندازند

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت "رهبران ایران به دنبال مرگ و نابودی هستند".

آقای ترامپ که امروز (سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر) در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک و در حضور رهبران جهان سخن می‌گفت خطاب به مقام‌های ایران گفت: "رهبران ایران منابع مردمی را غارت کرده‌اند تا به جیب خود بریزند و در منطقه جنگ به راه بیاندازند."

رئیس‌جمهوری آمریکا سخنان خود را با این جمله شروع کرد که او و دولتش در کمتر از دو سالی که وارد کاخ ‌سفید شده‌اند دستاوری بسیار فراتر از همه دولت‌های قبلی آمریکا به دست آورده است. این اظهارات با واکنش متفاوت رهبران حاضر در سالن روبرو شد.

در حالی که برخی از حاضران به این گفته رئیس‌جمهوری آمریکا خندیدند، برخی هم لحظاتی بعد برایش کف زدند.

او در ابتدای سخنانش پیرامون ایران گفت: "حکومت ایران تلاش می کند یک دیکتاتوری فاسد را پشت ماسک دموکراسی پنهان کند. آنها کشوری که ثروتمند، به لحاظ فرهنگی و تاریخی غنی را به حال و روزی انداخته‌اند که از نظر اقتصادی نقصان کرده و تنها صادراتش خشونت، خون‌ریزی و اغتشاش است. در حقیقت قربانیان دیرین آنها، مردم خودشان هستند."

"این منابع غنی به جای آن که صرف بهبود زندگی ایرانیان شود، صرف کمک به حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی می‌شود که خون مسلمانان بی‌گناه و همسایگان عرب و اسرائیلی خود را می‌ریزند... ما نمی توانیم اجازه دهیم که این رژیم قاتل به بی ثبات کردن منطقه ادامه دهد آن هم در حالی که در حال پیش‌برد برنامه موشکی خطرناک خود است و نمی‌توانستیم در توافقی بمانیم که به آنها اجازه می‌داد تحت پوشش آن در نهایت به مقاصد هسته‌ای خود برسند."

اشاره آقای ترامپ به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک بود که بهار گذشته آمریکا از آن رسما کنار کشید.

آقای ترامپ همچنین با اشاره به بازگشت تحریم‌های ایران در ماه نوامبر آینده گفت: "یک کمپین جدید فشار اقتصادی علیه ایران به راه انداخته‌ایم تا راه های دسترسی مالی رهبران ایران به اهداف خونبار را قطع کنیم. از پنجم نوامبر (۱۴ آبان) تحریم‌های جدید علیه ایران اجرا می‌شود، فروش نفت آنها را کم خواهیم کرد. از همه ملت‌ها می خواهیم که رژیم ایران را منزوی کنند."

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم قرار است تا ساعتی دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند و انتظار می‌رود بخش مهمی از سخنان خود را به انتقاد از آقای ترامپ و دولت آمریکا به علت خروج از برجام و بازگرداندن یک طرفه تحریم‌های ایران اختصاص دهد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
آقای ترامپ در واکنش به خنده حضار گفت: "انتظار چنین واکنشی را نداشتم. اما عیبی نداره."

دقایقی پیش از آغاز سخنرانی آقای ترامپ خبرگزاری رویترز به نقل از رئیس جمهوری آمریکا نوشت او در هنگام ورود به مقر سازمان ملل متحد گفته ایران چاره‌ای جز تغییر لحن خود ندارد.

رویترز نوشته آقای ترامپ گفته در انتظار "روابطی عالی" با ایران است "اما این اتفاق الان نخواهد افتاد."

دونالد ترامپ، ساعتی پیش از سخنرانی خود در مجمع عمومی در توییتر نوشته بود برای دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برنامه‌ای ندارد: "با وجود درخواست‌ها، برنامه‌ای برای ملاقات با پرزیدنت حسن روحانی ندارم. شاید در آینده. مطمئنم که مرد نازنینی است!"

آقای ترامپ مشخص نکرده است که "درخواست‌ها" برای مذاکره از سوی چه کسانی مطرح شده است اما در پی انتشار این توییت، سخنگوی نمایندگی دایم ایران در سازمان ملل گفت که از سوی جمهوری اسلامی درخواستی برای چنین ملاقاتی نشده است.

سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در توییتر نوشته است حسن روحانی، در پاسخ به سوال کریستین امانپور، خبرنگار آمریکایی، درباره توییت اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا گفته آقای ترامپ در دوسال گذشته پیگیر چنین دیداری بوده است.

حق نشر عکس Trump
Image caption روحانی گفته بود که در شرایط فعلی مذاکره با رئیس جمهوری آمریکا مفید نخواهد بود

با توجه به تاکید رئیس جمهوری آمریکا بر آنچه که لزوم مقابله با سیاست‌های حکومت ایران در منطقه عنوان کرده است، انتظار می‌رفت بخشی مهمی از سخنرانی امروز او در سازمان ملل متحد به تشریح دیدگاه‌هایش در این زمینه اختصاص داشته باشد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیش‌تر گفته بود سخنرانی امروز آقای ترامپ در مورد ایران "لحن خاصی" خواهد داشت هر چند در این مورد توضیحی نداده بود.

سال گذشته هم رئیس جمهوری آمریکا بخشی از سخنرانی خود در مجمع عمومی را به انتقاد از ایران اختصاص داد هر چند حملات لفظی شدید او علیه متمرکز بر کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، بود و آن بخش از سخنرانی بیشتر مورد توجه رسانه‌های همگانی قرار گرفت.

چند ماه پس از آن سخنرانی و در پی یک دوره تشنج در روابط بین دو کشور، رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی در ماه ژوئن در سنگاپور با یکدیگر ملاقات کردند.

روز گذشته هم آقای ترامپ همزمان با امضای معاهده جدید تجاری با کره جنوبی به خبرنگاران گفت که به زودی دیدار دومی با رهبر کره‌شمالی خواهد داشت.

اخبار مرتبط

پیش از سخنرانی آقای ترامپ، میشل تمر، رئیس جمهوری برزیل به عنوان نخستین سخنران مجمع عمومی امسال پشت تریبون رفت و در سخنانی که می‌تواند انتقاد غیرمستقیم از آمریکا محسوب شود بارها ملی‌گرایی و رویکرد انحصاری حمایت از تولیدات داخلی را مورد توجه قرار داد و آن را بر خلاف ارزش‌های سازمان ملل متحد دانست.