روحانی: آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد

حسن روحانی تحریم‌های ایران را تروریسم اقتصادی خوانده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption حسن روحانی تحریم‌های ایران را تروریسم اقتصادی خوانده است

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، که تنها ساعتی پس از سخنان دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برابر رهبران جهان ایستاده بود با انتقاد شدید از ایالات متحده گفت آمریکا بنابر لوث کردن نهادهای بین‌المللی دارد.

رئیس‌جمهوری ایران با انتقاد شدید از خروج آمریکا از توافق نامه هسته‌ای بین ایران و قدرتهای جهانی موسوم به برجام گفت: "امنیت بین‌المللی بازیچه مسایل داخلی آمریکا نیست."

وی با اشاره به بازگشت تحریم‌های ایران گفت: "تحریم‌های یکجانبه و نامشروع، خود نوعی تروریسم اقتصادی و ناقض حق توسعه است. جنگ اقتصادی که آمریکا تحت عنوان تحریم‌های تازه، آغاز کرده نه تنها مردم ایران را هدف قرار داده، بلکه آثار زیان‌باری برای مردم کشورهای دیگر داشته و در روند تجارت جهانی، اخلال کرده است."

وی با اشاره به قطع نامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در تایید برجام است، گفت: "برای مذاکره نیازی به گرفتن عکس دو نفره نیست. من گفتگو را از همین‌جا آغاز می‌کنم... به قطع نامه ۲۲۳۱ و میز مذاکره‌ای که بر هم زدید بازگردید."

آقای روحانی در ادامه سخنرانی خود گفت: "به صراحت اعلام می‌کنم سیاست آمریکا در برابر ایران از ابتدا غلط بوده ... و یقینا محکوم به شکست است. درک آمریکا از روابط بین الملل اقتدارگرایانه است. آمریکا فکر می‌کند چون زور دارد حق هم دارد."

آقای روحانی با اشاره به امنیت در خلیچ فارس گفت امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز همیشه برای کشورش مهم بوده و در همین خصوص تاکید کرد که ایران "با هرگونه تلاش برای اخلال در آن مقابله" خواهد کرد.

وی با اشاره به موقیعت ایران در منطقه گفت گه " ایران نیازی به امپراتوری ندارد و این کشور حلقه وصل شرق به غرب بوده و خواهد بود. "

حق نشر عکس EPA
Image caption ترامپ: رهبران ایران منابع مردمی را غارت کرده‌اند تا به جیب خود بریزند و در منطقه جنگ به راه بیاندازند

انتقاد ترامپ از دولتمردان ایران

ساعتی پیش از سخنان آقای روحانی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که برای دومین بار به مجمع عمومی می‌آمد مقام‌های ایران را در پی "مرگ و نابودی" خواند و گفت: "رهبران ایران منابع مردمی را غارت کرده‌اند تا به جیب خود بریزند و در منطقه جنگ به راه بیاندازند."

او در ابتدای سخنانش پیرامون ایران گفت: "حکومت ایران تلاش می کند یک دیکتاتوری فاسد را پشت ماسک دموکراسی پنهان کند. آنها کشوری که ثروتمند، به لحاظ فرهنگی و تاریخی غنی را به حال و روزی انداخته‌اند که از نظر اقتصادی نقصان کرده و تنها صادراتش خشونت، خون‌ریزی و اغتشاش است. در حقیقت قربانیان دیرین آنها، مردم خودشان هستند."

"این منابع غنی به جای آن که صرف بهبود زندگی ایرانیان شود، صرف کمک به حزب‌الله و دیگر گروه‌های تروریستی می‌شود که خون مسلمانان بی‌گناه و همسایگان عرب و اسرائیلی خود را می‌ریزند... ما نمی توانیم اجازه دهیم که این رژیم قاتل به بی ثبات کردن منطقه ادامه دهد آن هم در حالی که در حال پیش‌برد برنامه موشکی خطرناک خود است و نمی‌توانستیم در توافقی بمانیم که به آنها اجازه می‌داد تحت پوشش آن در نهایت به مقاصد هسته‌ای خود برسند."

اشاره آقای ترامپ به توافق هسته‌ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک بود که بهار گذشته آمریکا از آن رسما کنار کشید.

آقای ترامپ همچنین با اشاره به بازگشت تحریم‌های ایران در ماه نوامبر آینده گفت: "یک کمپین جدید فشار اقتصادی علیه ایران به راه انداخته‌ایم تا راه های دسترسی مالی رهبران ایران به اهداف خونبار را قطع کنیم. از پنجم نوامبر (۱۴ آبان) تحریم‌های جدید علیه ایران اجرا می‌شود، فروش نفت آنها را کم خواهیم کرد. از همه ملت‌ها می خواهیم که رژیم ایران را منزوی کنند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
توافق ایران و ۱+۴بر سر سازوکار تازه تجارت

رسانه‌های ایرانی پیش‌‎تر از قول چهره‌های سیاسی پیشنهاد کرده بودند آقای روحانی از سیاست‌های همتای آمریکایی‌اش انتقاد کند و در صورتی که آقای ترامپ انتقاد مشخصی را علیه ایران طرح کند، او جواب مستقیمی به آن را بدهد. خود آقای روحانی در زمان ترک تهران به سوی نیویورک گفته بود می‌خواهد: " برخی از تخلفات و پشت کردن‌های آمریکا به تعهدات بین‌المللی" را "بهتر تبیین" کند.

رسانه‌های آمریکایی پیش بینی کرده بودند که این هفته دوئلی کلامی میان ایران و آمریکا در نیویورک برقرار شود.

پیش از سخنان حسن روحانی، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه سخنرانی کرد و در اظهاراتی که مستقیما به سخنان دونالد ترامپ اشاره داشت با حمایت از "جهانی‌شدن" گفت که مخالف ملی‌گرایی و مرزپرستی است.

آقای ترامپ در سخنرانی خود آشکارا گفت که مخالف عقیده جهانی شدن است و ملی‌گرایی و میهمن پرستی را راه‌حلی برای بهتر شدن جهان می‌داند.

آقای مکرون همچنین از معاهده اقلیمی پاریس که آقای ترامپ کشورش را از آن خارج کرده به عنوان الویت اصلی جهانی یاد کرد و از رهبران جهان خواست که به آن متعهد بمانند و جای خالی منابع مالی مورد نیاز آن را پر کنند.

بیشتر بخوانید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
واکنش بازار ارز به حرف‌های ترامپ در سازمان ملل

امروز (سه‌شنبه ۲۵ سپتامبر) همچنین گزارش شد کشورهای باقیمانده در توافق هسته‌ای با ایران - برجام - تسهیلات مالی جدیدی را برای ادامه مبادلات مالی و بانکی با جمهوری اسلامی ایجاد می‌کنند.

وزیران خارجه آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده‌اند پس از نشستی در نیویورک تصمیم خود به ایجاد این تسهیلات را اعلام کردند. این جلسه در پشت درهای بسته برگزار شد و در پایان آن، شرکت‌کنندگان در آن بیانیه مشترکی صادر کردند.

بیشتر بخوانید

باقیماندگان در برجام 'ساز و کار جدیدی' را برای ارتباط مالی با ایران ایجاد می‌کنند

در بیانیه مشترک این جلسه آمده است که "با توجه به فوریت و ضرورت دستیابی به نتایجی ملموس، شرکت‌کنندگان در این جلسه از پیشنهادهای عملی برای ادامه و توسعه مجاری پرداخت مالی به ایران به ویژه ایجاد یک وسیله هدف ویژه (اس پی وی) برای ایجاد تسهیلاتی جهت پرداخت‌های مرتبط با ایران از جمله برای صادرات نفت استقتبال کردند."

منظور از ایجاد این وسیله جدید "حفاظت از آزادی فعالان اقتصادی این کشورها جهت دنبال کردن مبادلات مشروع با ایران"عنوان شده است.