روحانی: آمریکا تحریم جدیدی برای نوامبر ندارد

روحانی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای روحانی پیشبینی کرد که آمریکا به برجام بازخواهد گشت

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در نشستی مطبوعاتی در نیویورک و پیش از بازگشت به تهران، خطر تحریم‌های ماه نوامبر آمریکا علیه ایران را کم اهمیت دانست و گفت آمریکا همه تحریم‌های ممکن را انجام داده است.

آقای روحانی گفت: "تحریم‌هایی که قرار بود در نوامبر انجام بگیرد در سپتامبر انجام دادند. بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد و این کاملا یک بحث تبلیغاتی و روانی است."

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای قرار است که تحریم‌های نفتی و بانکی این کشور علیه ایران بازگردد. در ماه‌های اخیر و در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا، اقتصاد ایران دستخوش بحران شده است.

حسن روحانی از خبر ساز و کار مالی جدید بین اتحادیه اروپا و ایران استقبال کرد، اما گفت: "توقعات ما خیلی بیشتر از این است."

او همچنین گفت جلسه امروز شورای امنیت نشان داد که آمریکا در مورد توافق هسته‌ای ایران "تنها مانده است".

کمی پیش از جلسه مطبوعاتی آقای روحانی، شورای امنیت جلسه‌ای با ریاست دونالد ترامپ برگزار کرد که موضوع آن مبارزه با اشاعه تسلیحات کشتار جمعی بود.

در این جلسه آقای ترامپ به تندی از ایران انتقاد کرد. در مقابل کشورهای دیگر با تاکید بر "چندجانبه‌گرایی" از برجام دفاع کردند. در عین حال بعضی از کشورهای حاضر از سیاست منطقه‌ای ایران نیز انتقادهایی داشتند.

حسن روحانی در نشست مطبوعاتی نیویورک گفت دولت او در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، تصمیمی گرفت که باعث شد آمریکا "منزوی" شود.

رئیس جمهور ایران گفت با اشاره به جلسه شورای امنیت به ریاست دونالد ترامپ گفت: "در جلسه امروز هم کاملا در شورای امنیت روشن شد که آمریکا تنها است. همه کشورهایی که در شورای امنیت صحبت کردند از برجام حمایت کردند و با لحن مستقیم یا غیرمستقیم اقدام آمریکا را به عنوان یک اقدام نادرست قلمداد کردند."

او خروج آمریکا از توافق هسته‌ای را "غیرقانونی" خواند و بر حمایت رهبران کشورهای مختلف از برجام تاکید کرد.

آقای روحانی در پاسخ به خبرنگار آسوشیتدپرس، درباره خروج آمریکا و اشاره به نگرانی از برنامه موشکی ایران گفت: "در موضوع توافق هسته‌ای چیزی به نام موشک وجود ندارد. اگر کسی می‌خواهد تعهدش را زیرپا بگذارد خب زیر پا بگذارد این همه بهانه‌جویی نمی‌خواهد."

او پیشبینی کرد: "آمریکا روزی بازخواهد گشت، دیر یا زود، آمریکا نمی‌تواند این روند را ادامه دهد، این به نفع ملت آمریکا نیست."

حسن روحانی در پاسخ به خبرنگاری دیگر گفت امکان مذاکره میان ایران و آمریکا درباره شهروندان زندانی دو کشور وجود دارد.

لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی، از آقای روحانی درباره ایرانیان دوتابعیتی زندانی در ایران و همچنین درباره برخورد قضایی و امنیتی ایران با کارکنان بخش فارسی بی‌بی‌سی پرسید، که آقای روحانی بدون پاسخ درباره کارکنان بی‌بی‌سی گفت: "ایران دو تابعیتی را قبول ندارد اما این حرف درستی نیست که دو تابعیتی افراد ربطی به بازداشت او داشته باشد. باید دید پرونده آنها چه بوده و چه اتهامی وجود داشته است."