رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: مهاجمان اهواز به قربانیان تیر خلاص می‌زدند

حق نشر عکس Fars
Image caption حمله به مراسم رژه اهواز در سالگرد شروع جنگ ایران و عراق بود

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که "سهل‌انگاری باعث بروز حادثه تروریستی اهواز شد".

آقای فلاحت پیشه به خبرگزاری ایسنا گفته است "در زمان حادثه، مشرف به جایگاه، ۸ یا ۹ تفنگ دوربین‌دار وجود داشت... اما کسی که پشت تفنگ دوربین‌دار بود در ابتدا حمله تروریستی را باور نمی‌کند و می‌گوید گلوله‌ها مشقی است بعد که تیر خلاص را می‌بیند می‌گوید دستور شلیک ندارد. فردی که پیش اوست به فرمانده زنگ می‌زند حتی فرمانده به او دستور تیراندازی را می‌دهد اما باز آن فرد شلیک نمی‌کند".

این نماینده مجلس ایران گفته "قابل قبول نیست چند تروریست با استفاده از این سهل انگاری تیر خلاص به مردم بزنند و از آن طرف کسی که پشت تفنگ دوربین‌دار قرار داشت، مقابله نکرده و منتظر دستور فرمانده‌اش بماند".

هفته گذشته و در آخرین روز شهریور، رژه نیروهای مسلح در اهواز که در سالگرد شروع جنگ و ایران عراق برگزار می‌شد هدف حملات مسلحانه قرار گرفت که ۲۴ نفر کشته و نزدیک به ۶۰ نفر دیگر مجروح شدند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درباره نحوه اطلاع از این وقایع توضیح داده که کمیسیون "در جلسه‌ای با حضور وزرای اطلاعات و کشور و با شرکت ۹۲ نماینده دیگر مجلس" فیلم وقایع اهواز را از شورای تامین استان‌ گرفته و در کمیسیون پخش کرده است.

آقای فلاحت پیشه گفته "این فیلم توسط دوربین وزارت اطلاعات که به صورت ثابت در منطقه رژه مستقر شده بود و دوربین ارتش تهیه شده است. کسی که مسئول فیلم‌برداری از سوی ارتش بود، با شجاعت و بدون ترس صحنه‌ها را به صورت کامل فیلم برداری کرد. البته این فیلم در صفحه مجازی پخش نشده و فقط در اختیار ماست".

پس از برگزاری جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس برای بررسی وقایع اهواز، علی نجفی، سخنگوی این کمیسیون گفته بود که "شورای تأمین استان خوزستان، مسئولیت‌‌ برنامه را بین ارتش و اطلاعات تقسیم کرده‎ و کوتاهی‎های صورت گرفته نیز به‌دلیل همین ناهماهنگی‎ها بوده است".

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات را به عهده گرفته است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران گفته است انتقام حملات "تروریستی" اهواز را از عاملان آن می‌گیرد.

شهروندان غیرنظامی هم در حال تماشای مراسم رژه بودند و در میان کشته شدگان، نظامیان، شهروندان غیرنظامی از جمله کودک و معلول جنگ ایران و عراق وجود دارد.

قرار است کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران این هفته هم جلسه غیرعلنی دیگری برای بررسی وقایع اهواز برگزار کند.

حق نشر عکس Irna
Image caption رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته فیلم هایی که وزارت اطلاعات و ارتش از مراسم رژه گرفته اند اطلاعات تازه این از واقعه نشان می دهد