حمله موشکی سپاه به مواضع 'طراحان حمله اهواز' در سوریه

خبرگزاری فارس می گوید این تصویر مربوط به لحظه شلیک یکی از موشک ها به سمت مواضعی در سوریه است حق نشر عکس Fars
Image caption خبرگزاری فارس می گوید این تصویر مربوط به لحظه شلیک یکی از موشک ها به سمت مواضعی در سوریه است

سپاه پاسداران ایران می گوید با چندین موشک بالستیک نقطه‎ای در شرق فرات در سوریه که به گفته سپاه مقر عوامل طراحی حمله اخیر اهواز بود را هدف قرار داده است.

روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با انتشار اطلاعیه‎ای ادعا کرد که در این حمله تعدادی از "سرکردگان و عناصر موثر" حمله اهواز کشته و مجروح شده‌اند و همچنین "زیرساخت های آمادی و انبار ذخیره مهمات" آنها منهدم شده است.

به علاوه یک مقام نظامی ایران دوشنبه فاش کرد که در این عملیات، اعضای گروه موسوم به "دولت اسلامی"، داعش، هدف گرفته شدند.

به گزارش منابع خبری ایران سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دوشنبه گفت: "کارهای اطلاعاتی دستگاه‌های مسئول نشان داد که تروریست‌ها ضمن اینکه ارتباطاتی با گروه‌های ضدانقلاب داشتند، از داعش خط گرفته‌اند و داعش این افراد را از منطقه دیرالزور سوریه هدایت کرده است.

او افزود در حمله موشکی و پهپادی صبح دوشنبه در سوریه "تلفات چشمگیری به داعش وارد شده و تعدادی از فرماندهان باقی‌مانده این گروه تروریستی نیز به هلاکت رسیده‌اند."

او گفته است که با شلیک این موشک ها "نخستین مرحله انتقام حمله تروریستی اهواز اجرا شد و مراحل دیگری از انتقام هم اتفاق خواهد افتاد".

آقای باقری گفته "عملیات گسترده موشک و پهپاد نیروهای مسلح ارزش والایی داشت از این جهت که این پهپادها برای اولین بار با عبور از فضای چند کشور خودشان را با دقت تمام به هدف رساندند و ضربات سنگینی به دشمن وارد کردند".

خبرگزاری فارس از سرلشکر باقری نقل کرده که موشک‌های سپاه "پس از طی کردن ۵۵۰ کیلومتر" از محل شلیک در خاک ایران به سوی مواضعی در سوریه "به منطقه‌ای اصابت کرد که به منطقه تحت مسئولیت آمریکا نزدیک است".

یک سخنگوی ارتش آمریکا گفته است که "ایران قبل از حمله موشکی شب گذشته، در این باره هشداری نداده بوده است".

در اطلاعیه سپاه آمده که پس از شلیک موشک‌ها، هفت پهپاد رزمی نیروی هوا-فضای سپاه مواضع و مقرهای تجمع و پشتیبانی آنها را نیز بمباران کردند.

به گفته سپاه ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد از پایگاه‌های موشکی نیروی هوا-فضای سپاه در غرب ایران و از فاصله ۵۷۰ کیلومتری از هدف، شلیک شد.

حق نشر عکس Tasnim

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره حملات موشکی صبح امروز ایران به مواضعی در سوریه گفته است "تروریست‌ها در عملیات اخیر خود در اهواز از فشنگ استفاده کردند و ما با موشک جوابشان را دادیم".‌

در اطلاعیه ای که سپاه به مناسبت شلیک این موشک ها صادر کرد به محل دقیق این موشک ها اشاره ای نکرده اما ویدئوهایی از شلیک حدود ۴ موشک در توییتر منتشر شده که ادعا می شود از جایی در نزدیکی کرمانشاه در مسیر کامیاران پرتاب شده است.

شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در گزارشی نشان می‌دهد که هدف این موشک‌ها شهر بوکمال در استان دیرالزور در نزدیکی مرز عراق بوده است.

سال گذشته پس از بیرون راندن نیروهای گروه دولت اسلامی، داعش از بوکمال، قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران نوشته بود که با خارج کردن داعش از این شهر، رسما کار داعش "تمام شد".

براساس ویدئوهای منتشر شده در توییتر که بی بی سی قادر به تایید آن نیست، ظاهرا یکی از موشک‌ها در همان اطراف محل پرتاب سقوط کرده است. استاندار کرمانشاه گزارش ها در این باره را تکذیب کرده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption خبرگزاری تسنیم نوشته است: "روی بدنه لااقل یکی از این موشک‌ها، سه شعار 'مرگ بر آمریکا'، 'مرگ بر اسرائیل' و 'مرگ بر آل سعود' نوشته شده بود."

به گزارش خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران موشک‌های شلیک شده از دو نوع ذوالفقار و قیام به ترتیب با برد ۷۵۰ و ۸۰۰ کیلومتر بوده‌اند.

خبرگزاری تسنیم که آن هم نزدیک به سپاه است گزارش کرده است: "روی بدنه لااقل یکی از این موشک‌ها، سه شعار 'مرگ بر آمریکا '، 'مرگ بر اسرائیل ' و 'مرگ بر آل سعود ' و عبارت 'قاتلوا اولیاء الشیطان ' (با دوستان شیطان بجنگید/ سوره نساء آیه۷۶) نوشته شده بود."

در حمله روز شنبه هفته پیش - ۳۱ شهریور - در اهواز ۲۵ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شدند.

به گزارش منابع خبری ایران در آن حمله چهار مرد مسلح به سوی یک جایگاه تماشاگران رژه سپاه، جایی که مقام ها گرد آمده بودند، آتش گشودند که از جمله به مرگ ۱۲ نفر از اعضای سپاه پاسداران منجر شد. گزارش شد که دو نفر از مهاجمان کشته و دو نفر آنها دستگیر شدند.

یک روز بعد از حمله گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) با انتشار ویدئویی از مهاجمان - که پیش از حمله ضبط شده بود - مدعی انجام آن شد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption در جریان حمله اهواز حدود ۲۵ نفر کشته شدند

وزارت اطلاعات ایران دو روز بعد از حمله اعلام کرد که ۲۲ نفر در ارتباط با آن دستگیر شده اند.

در اطلاعیه وزارت اطلاعات ایران آمده بود: "۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی کننده و دخیل در حادثه هم دستگیر شدند، در همین راستا حامیان و هادیان خارجی اقدام تروریستی مذکور شناسایی که اطلاعات تکمیلی آن متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد."

آن بیانیه حمله روز شنبه را به "گروه های تجزیه طلب تکفیری تحت حمایت کشورهای مرتجع عربی" نسبت می دهد و ادعا می کند که "از خانه تیمی این تروریست ها، مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی کشف و ضبط شد."

بیشتر بخوانید: