دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد

مجاهدین خلق حق نشر عکس AFP
Image caption تجمع مجاهدین خلق در برلین در ۱۱ ژوئیه که در آن خواهان استرداد دیپلمات ایرانی شده بودند

دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی را به بلژیک تایید کرده که سه ماه پیش به ظن دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گرد‌هم‌آیی سازمان مجاهدین خلق دستگیر شده بود.

این دادگاه در منطقه بامبرگ آلمان در بیانیه‌ای اعلام کرده است که در تاریخ ۲۷ سپتامبر (پنج مهر) حکم به استرداد اسدالله اسدی،دیپلمات ایرانی مستقر در وین داده است.

دادگاه می‌گوید این دیپلمات در حال گذراندن تعطیلات در آلمان و خارج از حوزه ماموریتش بازداشت شده و به همین دلیل از مصونیت دیپلماتیک برخوردار نبوده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، به خبرگزاری فارس گفته است که موضوع استرداد دیپلمات ایرانی به بلژیک از سوی وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران در وین، برلین و بروکسل دنبال می‌شود.

آقای قاسمی ابراز امیدواری کرده که "دولت آلمان به واقعیت‌ها وقوف کامل پیدا کند و دیپلمات مزبور تبرئه و به ایران عودت داده شود."

ایران پیشتر ادعای دست داشتن در طرح بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین را رد کرده بود و به نشانه اعتراض سفرای بلژیک و فرانسه و همین طور کاردار آلمان را به وزارت امور خارجه فرا خوانده بود.

پرونده مربوط به طرح ادعایی بمب‌گذاری در گردهم‌آیی مجاهدین خلق، چند روز بعد از پایان نشست این گروه در حومه پاریس مطرح شد.

در آن زمان شش نفر در بلژیک، فرانسه، آلمان بازداشت شدند که دو نفر از آنها بعدا آزاد شدند.

مقام‌های بلژیک در ماه ژوئیه درخواست استرداد آقای اسدی و مرد دیگری را ارائه دادند که با نام "مهراد الف" معرفی شده و در پاریس دستگیر شده بود.

داداستانی آلمان این ادعا را مطرح کرده که آقای اسدی -که به گفته آنها مامور اطلاعاتی بوده- دستور حمله به گردهم‌آیی مجاهدین را داده و در ماه ژوئن در لوکزامبورگ مواد منفجره در اختیار بازداشت‌شدگان دیگر قرار داده است.

پلیس بلژیک هم می‌گوید مهراد الف همدست زن و شوهری بوده که در بروکسل به دلیل حمل نیم کیلو مواد منفجره و یک چاشنی انفجاری دستگیر شده بودند. این زوج با نام‌های امیر س و نسیمه ن معرفی شده بودند.