نگرانی عفو بین‌الملل از اعدام زینب سکانوند در روز سه شنبه

عکس عفو بین الملل حق نشر عکس Amnesty
Image caption این سازمان می گوید که زینب سکانوند زمانی که ۱۷ سال داشت به اتهام قتل بازداشت شد

سازمان حقوق بشری عفو بین الملل خواستار توقف اعدام یک زندانی کرد به نام زینب سکانوند که "حکم مجازات او قرار است سه شنبه اجرا شود" شده است.

این سازمان می گوید زینب سکانوند که اکنون ۲۴ سال دارد به انفرادی منتقل شده و قرار است روز ۱۰ مهر در زندان ارومیه اعدام شود.

این سازمان در بیانیه ای نوشت: "زینب سکانوند دو روز پیش از انتقال به انفرادى براى اجراى حکم به بهداری زندان فرستاده شد و تحت آزمایش بارداری قرار گرفت. نتیجه آزمایش منفی بود. بر این اساس مقامات زندان روز نهم مهر با خانواده زینب سکاوند تماس گرفتند و گفتند که برای آخرین ملاقات به زندان بیایند و حکم او قرار است روز بعد به اجرا گذاشته شود."

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین الملل گفت: ""مقام های ایرانی باید فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را متوقف کنند."

آقای لوتر افزود: "او زمانی که فقط ۱۷ سال سن داشت بازداشت شد و به اتهام قتل همسرش، که در سن ۱۵ سالگی با او ازدواج کرده بود، محکوم به اعدام شد. با توجه به زیر ١٨ سال بودن زینب سکانوند در زمان وقوع جرم و همچنین روند به شدت ناعادلانه دادرسى، اجراى حکم اعدام وى باید فورا متوقف شود."

براساس بیانیه عفو بین الملل زینب سکانوند‌ تنها در آخرین جلسه محاکمه اش در سال ۲۰۱۴ به وکیل دسترسی پیدا کرد و در همان زمان اعترافات قبلى خود را پس گرفت.

عفو بین الملل می نویسد: "او گفته است که در دوران بازداشت، ماموران پلیس مرد او را کتک زده و به این ترتیب شکنجه کرده اند."

این سازمان خواستار لغو فوری مجازات اعدام زینب سکانوند شد و نوشت مقام های ایرانی باید "زمینه اعاده دادرسى را بدون توسل به مجازات اعدام‌ و‌ مطابق با اصول دادرسى عادلانه ناظر به اطفال و نوجوانان فراهم نمایند."