ابهام در بازار ارز ایران؛ روحانی دخالت دولت در نوسان قیمت را رد کرد

حسن روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption حسن روحانی: ارز هنوز قیمت واقعی خود را ندارد و باید به قیمت واقعی خود بازگردد

هم‌زمان با گزارش‌ها از پایین آمدن نسبی قیمت ارز، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، دخالت دولت در بالا بردن قیمت ارز را رد کرده و آن را "تهمت و دروغ" خوانده است.

آقای روحانی روز چهارشنبه ۱۱ مهر در جلسه کابینه گفت که دولت "راه‌های سالمی" برای تأمین ارز مورد نیاز خود دارد و "نیازی به این کار ندارد."

رئیس جمهور ایران گفت که برای تنظیم اختیارات کامل به بانک مرکزی بازار داده شده و این بانک "برای تنظیم بازار همان طور که در دو روز اخیر اقدام کرده قادر است تا سال آینده به همین نحو عمل کند."

بعد از افزایش شدید قیمت دلار و سایر ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران طی ماه‌های اخیر، ‌در دو روز گذشته قیمت‌ ارز تا حدی کاهش یافته هر چند که نوسان و بلاتکلیفی در این بازار همچنان ادامه دارد.

هم‌زمان با انتشار خبر پایین آمدن قیمت دلار در دو روز گذشته گزارش‌هایی از هجوم دارندگان ارز برای فروش آن و هم‌زمان خودداری بسیاری از صرافی‌‎ها از خرید یا فروش منتشر شد.

حق نشر عکس Getty Images

"ارز به قیمت واقعی نرسیده"

با وجود آشفتگی بازار ارز، آقای روحانی وضع کنونی ذخایر ارزی ایران را "بهتر از هر زمان دیگری" توصیف کرده و گفته است: "از ابتدای دولت تا امروز بر اساس آخرین آمار امروز بهترین شرایط را در این زمینه دارا هستیم."

آقای روحانی گفته است که ارز هنوز به قیمت واقعی خود نرسیده و وعده داده است که دولت برای بازگرداندن ارز به قمیت واقعی‌اش از "هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد."

هم‌زمان محمود واعظی، رئیس دفتر آقای روحانی گفته است که از نظر دولت قیمت دلار "پایین‌تر از ۷۵۰۰ تومانی است که در سامانه نیما (سامانه نظام معاملات یکپارچه ارزی) وجود دارد."

بیشتر بخوانید:انواع دلارها در بازار ایران؛ از دلار افشار تا دلار شبانه

آقای واعظی پیش‌بینی کرده که روند نزولی قیمت ارز ادامه داشته باشد و به مردم هم توصیه کرده که در حوزه‌هایی سرمایه‌گذاری کنند که "ماندگاری آن زیاد است و خطر کمتری دارد".

هم‌زمان یکی از نمایندگان مجلس از اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در جلسه غیر علنی مجلس نقل کرده است که دولت برای رفع مشکلات کشور و کالاهای اساسی هیچگونه مشکلی ندارد.

آقای جهانگیری با اشاره به تحریم‌های پیش روی ایران از طرف آمریکا گفته است که "با توجه به تمام فشارهایی که آمریکایی‌ها برای موضوع نفت ایجاد می‌کنند ایران مشتریان نفتی خود را داشته و کار به گونه‌ای پیش می‌رود که هیچ‌گونه مشکلی وجود نداشته باشد."

آقای روحانی هم در جلسه هیئت دولت به تحریم‌های آمریکا اشاره کرده و گفته دولت به همین دلیل در مسائل اقتصادی "مقداری با احتیاط قدم برمی‌دارد".

دادگاه لاهه از آمریکا خواست موانع صدور اقلام بشردوستانه به ایران را رفع کند

او گفته"آمریکایی‌ها همه اقدامات را علیه ملت ایران انجام دادند و چیزی برای آبان‌ماه باقی نمانده و هیچ کس کلمه ۱۳ آبان را در ذهن خود خطور ندهد چرا که هیچ اتفاقی نخواهد افتاد."

اشاره آقای روحانی به تاریخ تعیین‌شده برای بازگشت دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران با تمرکز بر بازار نفت و انرژی است.

آمریکا گفته قصد دارد صادرات و فروش نفت ایران را به شدت کاهش دهد. ‌همزمان ایران در تلاش است تا با پیدا کردن راهکارهایی مشتریان نفت خود به ویژه خریداران آسیایی مانند هند را حفظ کند.

موضوعات مرتبط