حکم دادگاه لاهه؛ استقبال ایران، انتقاد آمریکا

دادگاه لاهه حق نشر عکس EPA

ایران از حکم مقدماتی دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده شکایت از آمریکا در ارتباط با تحریم‌ها استقبال کرده، اما آمریکا این حکم را رد کرده و گفته است که این دادگاه صلاحیت قضایی رسیدگی به این پرونده را ندارند.

وزارت امور خارجه ایران حکم دادگاه لاهه را که از آمریکا خواسته تحریم اقلام بشردوستانه را متوقف کند، نشانه "حقانیت جمهوری اسلامی ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم‌های آمریکا علیه مردم و شهروندان" این کشور دانسته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را "یک شکست دیگر برای حکومت معتاد به تحریم آمریکا و پیروزی برای حاکمیت قانون" خوانده است.

دیوان لاهه در حکم امروز خود از آمریکا خواسته تا موانع صدور اقلامی چون دارو، تجهیزات پزشکی، مواد غذایی، لوازم کشاورزی، قطعات یدکی هواپیماهای مسافربری و خدمات فنی مورد نیاز آن را رفع کند.

در این حکم مقدماتی از ایران و آمریکا خواسته شده "‏از هر اقدامی که ممکن است اختلاف جاری نزد دیوان را تشدید یا طولانی یا حل و فصل آن را ‏پیچیده کند، خودداری کنند".

حق نشر عکس AFP
Image caption دیوان لاهه در حکم امروز خود از آمریکا خواسته تا موانع صدور اقلامی چون دارو و تجهیزات پزشکی را لغو کند

آمریکا: دادگاه صلاحیت ندارد

سفیر آمریکا در لاهه هلند، حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را رد کرده و در عین حال گفته است دادگاه درخواست‌های وسیع ایران را تایید نکرده است.

پیت هوکسترا، سفیر آمریکا در لاهه، گفت: "این پرونده‌ای بی‌مبنا است که دادگاه در آن صلاحیت قضایی ندارد."

آقای هوکسترا اضافه کرده: "با این حال، جالب توجه است که دادگاه حاضر نشد اقدامات وسیعی را تایید کند که ایران درخواست کرده بود."

سفیر آمریکا در لاهه این حکم را "تصمیمی محدود" درباره "بخش‌های بسیار محدودی" توصیف کرده است.

آمریکا در جریان دادگاه نیز گفته بود که آن را فاقد صلاحیت می‌داند.

دیوان بین‌المللی دادگستری، عالی‌ترین نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل، امروز رای مقدماتی و موقت خود در پرونده شکایت ایران از آمریکا را صادر کرده تا بعد از بررسی‌های بیشتر حکم نهایی را بدهد.

دولت ایران در شکایت خود به "عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی" بین ایران و آمریکا استناد کرده که در سال ۱۹۵۵ میلادی (۱۳۳۴ شمسی) بین دو دولت منعقد شد.

ایران می‌گوید که وضع تحریم‌های تازه که دور دوم آن در ماه آبان صنعت نفت و انرژی ایران را هدف خواهد گرفت، ناقض مفاد عهدنامه مودت میان دو کشور است.