زهرا رهنورد: رفع حصر باید به صورت رسمی اعلام شود

حق نشر عکس AFP
Image caption زهرا رهنورد از سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد

وب‌سایت کلمه، نزدیک به معترضان به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، ضمن تکذیب خبر رفع حصر رهبران معترضان، به نقل از زهرا رهنورد نوشت که اگر تصمیمی برای رفع حصر گرفته شود، "باید به صورت رسمی و کتبی" اعلام شود.

بر اساس این گزارش، خانم رهنورد گفته است که حصر با دستور رسمی و "با امضای دادستان انقلاب و به اتهام اعمال مجرمانه" آغاز شد..

سایت کلمه گزارش داده که خبرهای اخیر مبنی بر رفع حصر، در پی حضور زهرا رهنورد در کنار دخترانش منتشر شده‌اند. این گزارش می‌افزاید که اخیرا به خانم رهنورد اجازه داده شده تا بعد از زایمان دخترش، به مدت سه روز خارج از حصر و در کنار اعضای خانواده‌اش بماند.

اما به نوشته کلمه، بعد از این سه روز، وی به حصر بازگردانده شده است.

سایت کلمه به نقل از زهرا رهنورد نوشته است که اگر رفع حصر به صورت رسمی اعلام شود، "راه بر شایعه‌سازی و سخنان ضد و نقیض بسته می‌شود."

زهرا رهنورد به همراه همسرش میرحسین موسوی که نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۸۸ بود، از سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برد. مهدی کروبی دیگر نامزد آن انتخابات نیز که در کنار آقای موسوی به نتیجه انتخابات معترض بود، همانند این دو تن در حصر خانگی است.

بیشتر بخوانید:

از زمان آغاز حصر خانگی این سه، گزارش‌های متفاوتی درباره ساز و کار قانونی حصر و چگونگی آغاز آن منتشر شده است. از جمله اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده وقت نیروی انتظامی در سال ۹۱ در مصاحبه‌ای با روزنامه کیهان گفت که حصر با تصمیم آیت‌الله خامنه‌ای آغاز شده است.

در عین حال برخی منابع از وجود مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی برای حصر این سه تن سخن گفته‌اند. اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، وجود چنین مصوبه‌ای را رد کرده است.

چنانکه از اظهارنظر تازه زهرا رهنورد بر می‌آید، فارغ از روال تصمیم‌گیری برای حصر این سه تن، این اتفاق با دستوری از سوی دادستان انقلاب آغاز شده که به شکل رسمی به محصورین ابلاغ شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption میرحسین موسوی و زهرا رهنورد

در گردهمایی‌های دو انتخابات ریاست جمهوری سال های ۹۲ و ۹۶ که حسن روحانی در آنها پیروز شد، حامیان میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی تقاضای رفع حصر آنها را مطرح کردند.

در سال ۹۶ گروهی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس نیز اعلام کردند که کمیته‌ای با هدف پیگیری رفع حصر رهبران معترضان تشکیل داده‌اند.

در دو سال اخیر، چندین بار خبرهایی درباره رفع حصر یا تصمیم‌گیری درباره این موضوع منتشر شد که همواره از سوی نزدیکان این سه تن یا خود آنها تکذیب شد.

دست‌کم در یک مورد قاسم میرزایی نیکو، نماینده دماوند و فیروزکوه و از اعضای کمیته رفع حصر در اردیبهشت‌ماه سال جاری اعلام کرد که زهرا رهنورد از ابتدای سال جاری آزاد بوده، اما به گفته او "مراعات مهندس موسوی" را کرده است.

همچنین اسماعیل دوستی، از اعضای حزب اعتماد ملی نیز گفته بود که مطمئن است حصر خانم رهنورد رفع شده است.

خانم رهنورد در بهمن سال گذشته گفت که رفع حصر او به تنهایی و "بدون میرحسین موسوی هیج معنایی ندارد."

حصر رهبران معترضان انتخابات ۸۸ در این هشت سال با اعتراض‌ سازمان‌های بین‌المللی و برخی دولت‌های غربی همراه بوده است.