بررسی شکایت ایران از آمریکا در دادگاه لاهه به پایان رسید

دادگاه لاهه حق نشر عکس Anadolu

دیوان بین‌المللی دادگستری که مقر آن در لاهه قرار دارد٬ روز جمعه بعد از برپایی چهارمین جلسه دادگاه شکایت ایران از آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این دور از جلسات دادگاه به پایان رسیده و نتیجه آن در آینده اعلام خواهد شد.

در این پرونده٬ ایران به دلیل مسدود شدن دو میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی از آمریکا شکایت کرده است. این شکایت حدود دو سال پیش و با استناد به پیمان ایران و آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری، که به دادگاه لاهه معروف است٬ ثبت شد.

بررسی این شکایت در فاصله کوتاهی بعد از بررسی پرونده شکایت ایران درباره تحریم‌های آمریکا برگزار شد. آمریکا بعد از بررسی آن پرونده اعلام کرد که از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود.

بیشتر بخوانید:

در نخستین جلسه دادگاه در روز دوشنبه٬ ریچارد ویسک، وکیل وزارت امور خارجه آمریکا، به ۱۵ قاضی دیوان گفت که پیمان مودت ایران و آمریکا نمی تواند اساس شکایت جمهوری اسلامی قرار بگیرد.

آقای ویسک گفت: "اقداماتی که اساس این پرونده را تشکیل می دهد در حمایت ایران از تروریسم بین المللی و شکایتش از نظام حقوقی ایالات متحده ریشه دارد که به قربانیان تروریسم اجازه می دهد ایران را در یک روند قضایی پاسخگو بدانند و به خاطر تلفات جانی غم انگیز خود، غرامت دریافت بکنند."

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، هم در یک بیانیه رسمی اعلام کرد: "همان طور که پیشتر گفته ام، شکایت ایران در این دیوان برای اهداف سیاسی و تبلیغاتی است."

آقای پومپئو گفت که آمریکا قویا از خود دفاع خواهد کرد. او افزود: "ما نشان خواهیم داد که ادعای ایران باید رد بشود."

پیش از ارجاع پرونده به دادگاه لاهه، دیوان عالی آمریکا - بالاترین مرجع قضایی در این کشور - حکم داده بود که ایران باید حدود دو میلیارد دلار از دارایی‌های توقیف شده خود در آمریکا را به بازماندگان "حملات تروریستی" بدهد که به گفته آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در آن نقش داشته است.

در دومین روز رسیدگی به شکایت ایران، وکلای ایرانی با طرح استدلال‌های خود آمریکا را به فرار از پاسخگویی در این پرونده متهم کردند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا٬ در ابتدای جلسه امروز محسن محبی، رئیس هیئت ایرانی، رفتار آمریکا در قبال شرکت‌ها و موسسات ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران را ناقض عهدنامه مودت دو کشور توصیف کرده است.

آقای محبی استدلال کرد که قصد آمریکا برای فسخ این عهدنامه هم تاثیری در پرونده در حال بررسی ندارد.

خبرگزاری ایرنا همچنین در آخرین روز دادگاه گزارش داد که طرف ایرانی٬ کماکان بر "غیرقانونی بودن رفتار آمریکا" پافشاری کرده است.

بنا به این گزارش٬ ایران بار دیگر اعلام کرده که بانک مرکزی٬ یک "شرکت" است که مشمول پیمان مودت میان دو کشور می‌شود.

بر اساس بیانیه دادگاه لاهه که بعد از آخرین جلسه دادگاه منتشر شد٬ آمریکا همچنین در دفاع از خود صلاحیت قضایی دادگاه لاهه را زیر سئوال برده است.

اما در همین بیانیه تاکید شده که دادگاه لاهه٬ نهادی است که بر اساس منشور سازمان ملل و برای بررسی اختلافات میان کشورهای عضو سازمان ملل تاسیس شده است.