مکرون: مشخص نیست چه کسی آمر توطئه بمبگذاری در نشست مجاهدین خلق بوده است

مکرون حق نشر عکس AFP

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، می‌گوید مشخص نیست که چه کسی برای توطئه ادعایی بمبگذاری در نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در پاریس دستور داده بود.

آقای مکرون در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فرانسه ۲۴، گفت: "همان طور که می‌دانید [حکومت ] ایران در مواردی دسته‌بندی‌ها و اختلافات خودش را دارد. برای همین نمی‌توان گفت که آیا دستور [بمبگذاری]از بالا آمده بود، یا از این دستگاه امنیتی یا آن یکی نهاد."

رئیس جمهور فرانسه در حالی چنین موضعی گرفته است که یک هفته پیش وزیر امور خارجه فرانسه وزارت اطلاعات ایران را در زمینه بمبگذاری ادعایی در نشست مجاهدین متهم کرد و دارایی‌های وزارت اطلاعات و دو شهروند ایرانی را هم در همین رابطه از طرف فرانسه مسدود شد.

یک دیپلمات ایرانی به نام اسدالله اسدی در این رابطه در آلمان بازداشت و به بلژیک مسترد شده و در آنجا علیه او اعلام جرم شده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک "مقام ارشد فرانسوی"، بدون ذکر هویت او، نوشته است که برنامه بمبگذاری ادعایی احتمالا کار "تندروها" بوده تا به وجهه بین‌المللی حسن روحانی ضربه بزنند.

امانوئل مکرون گفته منتظر توضیحات آقای روحانی است، اما در دو باری که پس از این رویداد با همتای ایرانی خود صحبت کرده، او در این باره پاسخی نداده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نشست سالانه سازمان مجاهدین خلق در تیر ماه در پاریس برگزار شد

در تیر ماه سال جاری (ژوئیه میلادی)، همزمان با سفرهای اروپایی حسن روحانی و محمدجواد ظریف، مقام‌های قضایی و اطلاعاتی بلژیک از بازداشت افرادی در ارتباط با یک توطئه بمبگذاری خبر دادند.

به جز اسدالله اسدی، وابسته دیپلماتیک سفارت ایران در وین، که در آلمان بازداشت شد، دست کم پنج نفر دیگر هم به ظن ارتباط با این توطئه ادعایی بازداشت شدند.

دستگاه‌های قضایی و اطلاعاتی بلژیک از بازداشت یک زن و شوهر ایرانی تبار و شهروند بلژیک با ۵۰۰ گرم مواد منفجره دست‌ساز و چاشنی انفجاری خبر دادند.

سه نفر هم در فرانسه بازداشت شدند.

دستگاه‌های امنیتی ایران در موارد متعددی به توطئه‌های سوءقصد و بمبگذاری در خارج از ایران متهم شده‌اند. سوءقصد میکونوس، قتل شاپور بختیار، عبدالرحمان قاسملو، فریدون فرخزاد، کاظم رجوی و بمبگذاری‌های آمیا و الخبر از مشهورترین موارد منتسب به آنها هستند.

جمهوری اسلامی ایران دست داشتن در این موارد را تکذیب می‌کند.

چند روز پیش احمد منتظری، روحانی شیعه منتقد حکومت ایران و فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری، گفت گروهی سپاهی مرتبط با اکبر هاشمی رفسنجانی مسئول رسوایی انتقال مواد منفجره به عربستان، در جریان حج سال ۱۳۶۵ بودند.