چند عکاس در شیراز بازداشت شدند

قوه قضاییه ایران

یکی از مقام‌های قضایی شیراز، در استان فارس، اعلام کرده است که چند عکاس ساکن در این شهر، به دلیل انتشار "عکس‌های مستهجن" بازداشت شده‌اند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، محتوای صفحات این عکاسان در اینستاگرام، که عکس‌های مدلینگ منتشر می‌کردند، در روزهای گذشته پاک شده و پیغامی روی آنها قرار گرفته است.

علی صالحی، دادستان شیراز، به ایرنا گفته است: "تعدادی از عکاسان شیرازی به دلیل انتشار عکس های نامناسب در صفحه های اینستاگرام خود در بازداشت به سر می برند. صفحات اینستاگرام این افراد نیز به دلیل تشویق مردم به فساد و فحشا مسدود شد."

قوه قضاییه ایران پیش از این نیز با همکاری پلیس و سپاه موج‌های برخورد با عکاسان‌‌، مدل‌ها و برخی دیگر از کاربران اینستاگرام را دنبال کرده است.

دادستان شیراز می‌گوید "دستگاه‌های امنیتی" عکاسان شیرازی را بازداشت کرده‌اند.

هویت این افراد، تعداد آنها و عناوین اتهامی مشخصشان اعلام نشده است.

در صفحات اینستاگرامی عکاسان تصویری قرار داده شده که می‌‎گوید " با دستور مقام محترم قضائی، بدلیل انتشار محتوای مجرمانه این نشانی اینترنتی توقیف شده و عوامل دخیل در جرائم موضوع پرونده، تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند."

مطابق قانون جرایم رایانه‌ای در ایران، انتشار عکس‌های "مستهجن" با "حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ تا ۴۰ میلیون ریال" مجازات می‌شود.

این قانون محصولات اینترنتی "مستهجن" را به عنوان صوت، تصویر یا متنی تعریف کرده که " بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد یا اندام تناسلی یا آمیزش و عمل جنسی انسان است."

تولیدکنندگان چنین تصاویری ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.

انتشار چنین تصاویری با مقررات اینستاگرام هم منافات دارد و اینستاگرام چنین عکس‌هایی را حذف و در مواردی حساب‌های مرتبط را مسدود می‌کند.

در همین قانون جرایم رایانه‌ای، عنوان دیگری به "محتویات مبتذل" داده شده، که تعریف آن مطالب و تصاویر دارای "صور قبیحه" است، هرچند مصادیق و تعریف دقیق "صور قبیحه" مشخص نیست.