عبدالصمد خرم‌آبادی از معاونت فضای مجازی دادستانی کل رفت

ایران حق نشر عکس ILNA
Image caption عبدالصمد خرم‌آبادی مسئول اعمال محدودیت‌های گسترده در اینترنت

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، عبدالصمد خرم‌آبادی از سمت معاونت فضای مجازی دادستانی کل ایران رفت.

در این رابطه محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران از انتصاب آقای خرم‌آبادی به‌عنوان معاون جدید نظارت بر دادسراها خبر داد.

آقای منتظری گفت با همکاری آقای خرم‌آبادی یک فرد متخصص در امور نظارت بر فضای مجازی انتخاب شد. جواد جاویدنیا که پیش از این معاون سابق دادستان مشهد در امور فضای مجازی بود اکنون جانشین عبدالصمد خرم‌آبادی شده است.

آقای خرم‌آبادی در واکنش به جایگزینی خود گفت: " اینکه برکنار شدم یا خودم رفتم، دیگر بماند." او موضوع اختلاف‌نظر با دادستانی را رد کرد.

نام آقای خرم‌آبادی با مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی گره خورده است. او دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بود که مسئول اعمال سانسور و محدودیت‌های گسترده در اینترنت ایران است. این گروه به کمیته فیلترینگ شهرت یافته است.

صحبت‌ها و اقدامات آقای خرم‌آبادی درباره فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی و مجازی از جمله تلگرام و اینستاگرام جنجال‌برانگیز بوده و بارها از دولت انتقاد کرده که این شبکه‌ها را مسدود نکرده و با فیلترشکن‌ها مبارزه لازم و جدی را نکرده است.

به‌گفته او علی‎رغم صدور دستور قضایی برای فیلترکردن تلگرام، مسئولان دولتی در برابر آن مقاومت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

آقای خرم‌آبادی اخیرا از فعالیت اینستاگرام به‌شدت انتقاد کرده و گفته بود این شبکه مجازی سال‌هاست "بدون محدودیت قانونی مشغول تهاجم فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی" بوده است.

او دراین رابطه افزود که اینستاگرام "برخلاف قانون اساسی صوت و تصویر فراگیر را از انحصار سازمان صدا و سیما خارج کرده است."

"نظر معاون دادستان به بستن همه چیز است"

معاون پیشین دادستان کل ایران در تیرماه ۹۶ از محمود واعظی، وزیر پیشین ارتباطات و فن‌آوری ایران انتقاد کرده بود که این وزراتخانه "برای بیگانگان در فضای مجازی اتوبان‌کشی" کرده است.

او در آن زمان گفته بود: "دستور انسداد برخی از این کانال‌ها بیش از ۴۰ مرتبه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است."

آقای واعظی در واکنش به صحبت‌های آقای خرم‌آبادی گفت که نظر معاون دادستان به بستن همه چیز است.

اما این تنها باری نبود که بین وزیر پیشین ارتباطات و معاون وقت دادستان کل ایران مشاجره پیش آمد. آقای خرم‌آبادی مرداد ۹۶ با انتقاد از اینکه وزیر ارتباطات دستورهای قضائی درباره شبکه تلگرام را اجرا نمی‌کند، گفت در صورت ادامه این وضع پس از کسب اجازه از دادستان کل کشور، علیه وزیر ارتباطات اعلام جرم خواهد کرد.

به‌گفته آقای خرم‌آبادی، دستور قضائی برای فیلتر ۸۰۰۰ شبکه تلگرامی به وزارت ارتباطات داده شد اما این شبکه‌ها فیلتر نشدند.

آقای واعظی در واکنش به این اظهارت گفت که "وقتی ما می گوئیم تفکر ایشان بر انسداد فضای مجازی است؛ واکنش نشان می‌دهند."

شبکه‌های مجازی پس از اعتراضات دی ماه

در پی اعتراضات سراسری در دی ماه ۹۶، فیلترکردن شبکه‌های مجازی بیش از پیش مورد توجه مقامات قضائی قرار گرفت و اختلاف‌نظر بین مسئولان دولتی و قضائی همچنان ادامه پیدا کرد.

برخی شبکه‌های اجتماعی فیلتر شدند، دسترسی به آنها بسیار کند شد و یا با کمک فیلترشکن میسر شد. آقای روحانی در اردیبهشت ۹۷ در حساب اینستاگرام خود در واکنش به فیلتر شدن تلگرام نوشت که دولت او تلگرام را فیلتر نکرده است و با مسدودکردن آن مخالف است.

بیشتر بخوانید:

رئیس‌جمهور ایران در اینستاگرام خود از تصمیم برای محدودکردن ارتباطات مردمی در عالی‌ترین سطح نظام انتقاد کرد و آن را "حکم سفارشی" خواند.

همچنین آقای خرم‌آبادی چند روز پس از اظهارنظر رئیس‌جمهور در اینستاگرام از تصمیم قضائی برای فیلترشدن تلگرام دفاع کرد و گفت این تصمیم "قطعی و دائمی" است.

آقای خرم‌آبادی مخالفت برخی از مسئولان حکومتی با فیلتر تلگرام را "متاثر از مسائل سیاسی" دانسته و گفت: "به این شایعات که فیلترینگ تلگرام موقت است توجه نکنید. تلگرام به‌هیچ وجه رفع فیلتر نخواهد شد."

آقای خرم‌آبادی با بیان اینکه فیلتر تلگرام "استقلال را به کشور برگردانده" گفت برخورد مدیر تلگرام با مقام‌های ایرانی " انسان را به یاد وضعیت کشور در زمان پادشاهان قاجار و رفتار متکبرانه بیگانگان با دولت‌مردان آن زمان می‌اندازد."