معاون وزارت کشور ایران: نمی‌دانم واژه کولبر از کجا اختراع شده

Image caption هر سال در ایران، کالاهای بسیاری از کولبران ضبط یا منهدم می شود

حسین ذوالفقاری، معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور ایران گفته است با تغییرات مقررات در ایران "ما دیگر چیزی به نام کولبر نداریم، این کلمه کولبر هم کلمه‌ای بود که نمی‌دانم کجا اختراع شد، هم برای خود مردم و هم برای مسئولان مشکل درست کرد".

آقای ذوالفقاری به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که "کسانی که خارج از مسیرهای قانوین تردد کنند و جنس وارد کشور کنند دیگر نه کولبر هستند و نه کارشان قانونی است کارشان عبور غیرمجاز و قاچاق است. اگر فردا چهار تروریست در قالب این کولبران به جای کالا، مواد منفجره وارد کشور کنند و در ۱۰ نقطه کشور عملیات تروریستی انجام دهند آن موقع چه کسی پاسخگو است؟"

معاون وزارت کشور ایران گفته "ما بازارچه‌هایی در مرزها صرفا برای چهار استان مرزی پیش‌بینی کرده‌ایم و معافیت‌هایی هم برایشان درنظر گرفته‌ایم. کسانی که خارج از این مسیرها می‌روند و جنس وارد کشور می‌کنند دیگر نه کولبر هستند و نه کارشان قانونی است. اینها کارشان عبور غیرمجاز و قاچاق است".

آقای ذوالفقاری گفته "من از این واضح‌تر نمی‌توانم موضوع کولبران را تشریح کنم".

کولبر اصطلاحا به افرادی گفته می شود که در مناطق مرزی کالاهای خارجی را روی دوش خود قرار داده و یا با استفاده از اسب و قاطر از مسیرهای کوهستانی صعب العبور می گذرانند و آن را در شهر یا روستای مرزی به صاحبان کالا تحویل می دهند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران اوایل خرداد ماه امسال اعلام کرده بود که با اجرای "طرح ساماندهی کولبری" تا ۷۰ درصد میزان قاچاق در این مبادی کنترل می شود.

آقای رحمانی فضلی گفته بود "با اجرای این طرح ضمن حفظ کرامت مردم این مناطق، از وقوع اتفاقات ناگوار که گاهی شاهد آن بوده ایم جلوگیری می شود و مردم آن منطقه بر اساس سازوکاری مشخص می توانند از طریق بازارچه های مرزی و تحت نظارت اقدام به ورود کالا و امرار معاش کنند".

حق نشر عکس Irna
Image caption حسین ذوالفقاری معاون سیاسی و امنیتی وزارت کشور ایران گفته "اگر افرادی در قالب این کولبران به جای کالا، مواد منفجره وارد کشور کنند و در ۱۰ نقطه کشور عملیات تروریستی انجام دهند آن موقع چه کسی پاسخگو است"

پس از اجرای این طرح مقام های ایرانی گفتند که دیگر کسب و کاری به نام کولبری را به رسمیت نمی شناسند.

کولبران و اسب های آنها وسایل مختلفی را نظیر یخچال، توپ پارچه، گاز، فریزر، کولر، مواد سوختی حمل می‌کنند و بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه فعالیت دارند.

علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی کمتر از دو سال پیش گفته بود "مبارزه با قاچاق در مناطق مرزی باید با قوت ادامه داشته باشد اما این به معنای منع حرفه کولبری در مناطق مرزی کردستان نیست."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران که بارها از ضرورت مبارزه با قاچاق صحبت کرده، کولبران را از این قاعده مستثنی کرده و گفته بود: "من مرادم از قاچاق، فلان کولبر ضعیف نیست... با اینها مبارزه هم نشود اشکالی ندارد. من قاچاق‌های سازمان یافته بزرگ را می‌گویم".

هر سال در ایران، کالاهای بسیاری از کولبران ضبط یا منهدم می شود. همچنین، تعدادی از آنها بر اثر شلیک ماموران یا رفتن بر روی مین های به جا مانده از دوران جنگ با عراق کشته یا معلول می شوند.