چین جزئیاتی از 'اردوگاه بازآموزی عقیدتی' اسلامگرایان را منتشر کرد

حق نشر عکس SOPA Images
Image caption نماز جمعه در مسجد جامع کاشغر - دولت چین تاکید داشته که فقط افراط‌گرایان مسلمان را تحت فشار قرار داده است

مقامات چینی در مورد اردوگاه‌های بازآموزی عقیدتی در آن کشور توضیحات بیشتری داده‌اند.

رسانه‌های دولتی چین اظهارات شهرت ذاکر، معاون حزب حاکم کمونیست شعبه استان سین‌کیانگ را منتشر کرده‌اند که گفته است که به منظور مقابله با گرایش‌های افراطی دینی، از آموزش‌های حرفه‌ای "به گسترده‌ترین وجه" در اردوگاه‌های بازآموزی عقیدتی استفاده خواهد شد. وی هدف از این آموزش‌ها را "حذف گرایش‌های افراطی دینی پیش از بروز عواقب آن" توصیف کرده است.

مسلمانان اویغور عمدتا در استان سین کیانگ در غرب چین سکونت دارند که در سال های اخیر شاهد افزایش گرایش های دینی و به گفته مقامات دولتی، فعالیت های جدایی طلبانه مسلمانان افراطی بوده است.

اظهارات آقای ذاکر، که بلندمرتبه ترین عضو اویغور تبار در تشکیلات سیاسی سین کیانگ است، حاوی بیشترین جزئیاتی است که تا کنون درباره این اردوگاه ها منتشر شده است.

سازمان ملل اخیرا نسبت به ایجاد این اردوگاه‌ها و تشابه آنها با اردگاه‌های کار اجباری ابراز نگرانی کرده و گفته است که بیش از یک میلیون نفر از مسلمانان عمدتا اویغور به ظن داشتن گرایش‌های دینی و حمایت از اسلامگرایان در این اردوگاه‌ها محبوس هستند.

همچنین ایالات متحده با متهم کردن چین به نقض اصل آزادی دینی مسلمانان و جلوگیری از عمل آنان به مناسک و آداب دینی هشدار داده بود که ممکن است شماری از "مقامات مسئول" این اقدامات را تحریم کند.

+ نگرانی سازمان ملل درباره اردوگاه‌های اجباری مسلمانان اویغور در چین

+ چین مبارزه با استفاده از مواد غذایی حلال را شدت بخشید

+ چین 'یک میلیون اویغور را در مراکز بازآموزی نگه می‌دارد'

+ صدها مسلمان مانع تخریب مسجدی در غرب چین شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات استانبول در اعتراضی به سیاست "اسلام‌زدایی" در چین - رفتار دولت چین با مسلمانان ایغور انتقاداتی را در سطح جهانی در پی داشته است

مقامات چینی در ابتدا وجود چنین اردوگاهی را تکذیب می‌کردند اما چندی پیش، در گزارشی در مورد تصمیم حزب کمونیست شعبه سین‌کیانگ برای مقابله با استفاده از مواد غذایی حلال مسلمانان، به نقل از مقامات دولت مرکزی چین گزارش شد که اصلاحیه قانون ایجاد و اداره اردوگاه‌های بازآموزی عقیدتی تصویب و اجرایی شده است. هدف از اصلاحیه قانون استفاده از آموزش‌های فنی و و حرفه‌ای جهت "ایجاد تحول" در افرادی عنوان شد که "تحت تاثیر افراطگرایی دینی" قرار گرفته‌اند.

بعدا دولت مرکزی چین گفت که مراکز بازآموزی عقیدتی مانند اردگاه‌های کار اجباری همراه با آموزش عقیدتی نیستند بلکه شهروندانی که مرتکب تخلفات کوچک شده‌اند برای دریافت آموزش فنی و حرفه‌ای و بهبود فرصت‌های شغلی به این اردوگاه‌ها اعزام می شوند. در عین حال، گفته شده که اکثر این اردوگاه‌ها در مناطق مسلمان‌نشین استان سین کیانگ ایجاد شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نماز عید قربان در روستایی در سین‌کیانگ - دولت چین ضمن تاکید بر آزادی اجرای مناسک دینی فعالیت‌های مذهبی را از نزدیک زیر نظر دارد

شهرت ذاکر گفته است که راه‌اندازی این اردوگاه ها باعث کاهش حملات افراطیون طی بیست و یک ماه گذشته شده است. وی افزود که افراد اعزامی به این اردوگاه متعهد می‌شوند که تحت "آموزش فشرده و تحصیل در حین اقامت در محل آموزش" قرار گیرند. به نظر می‌رسد که به برخی کسانی که به هر دلیل بازداشت یا زندانی شده‌اند حق آن داده می‌شود تا به جای گذراندن دوره محکومیت، به این اردوگاه‌ها اعزام شوند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر شرایط این اردوگاه‌ها را بسیار ناگوار توصیف کرده و گفته‌اند که افراد اعزامی در معرض بدرفتاری شدید روانی و جسمی قرار می‌گیرند. به گفته آنان، به این افراد هیچگونه آموزش فنی و حرفه‌ای داده نمی‌شود بلکه تمرکز این اردوگاه‌ها بر دین‌زدایی و به خصوص مقابله با در هم آمیختن سیاست و دین است.

قوانین جمهوری خلق چین آزادی انتخاب و اجرای مناسک دینی را به رسمیت شناخته اما از زمان استقرار نظام کمونیستی در آن کشور، مراکز دینی تحت نظارت شدید دولت قرار داشته‌اند.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر دولت چین را به سختگیری به ویژه علیه مسلمانان متهم کرده و گفته‌اند بیش از یک میلیون تن از آنان با اتهامات سیاسی در بازداشت هستند. دولت چین این اتهام را رد کرده و تاکید دارد که تنها کسانی را مجازات می‌کند که علیه امنیت کشور اقدام کرده باشند.