ایران از بخش‌هایی از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی انتقاد کرد

حق نشر عکس tasnimnews

وزارت امور خارجه ایران از تعلیق اقدامات احتیاطی گروه ویژه اقدام مالی علیه ایران استقبال کرده اما از بخش‌هایی از این بیانیه این گروه انتقاد کرده است.

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF)، روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران چهار ماه دیگر برای برآورده کردن انتظارات مهلت می‌دهد.

این گروه در عین حال از این که هنوز اکثر موارد مربوط به تعهدات ایران هنوز حل ‌نشده ابراز تاسف کرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از این بخش از بیانیه گروه ویژه اقدام مالی که اقدامات ایران را "کامل" ارزیابی نکرده، انتقاد کرده است.

آقای قاسمی گفته است این گروه باید از "انگیزه‌های سیاسی" دوری کند و تنها "به گزارش‌های فنی توجه کند."

مارشال بیلینگسلی، از مقام‌های وزارت دارایی آمریکا و رئیس کنونی گروه ویژه گفته است از ١٠ موردی که در برنامه عملیاتی ایران آمده بود، هنوز انجام ٩ مورد آن تکمیل نشده است.

گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه‌اش گفته است که انتظار دارد که ایران تا فوریه ٢٠١٩ (چهار ماه دیگر) قوانین لازم را مطابق با معیارهای این نهاد به تصویب رسانده باشد.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود از این که "اکثریت قابل توجه" گروه اقدام "تحت تاثیر القائات سیاسی آمریکا و معدودی از متحدان آن قرار نگرفتند"، ابراز خرسندی کرده است.

آقای قاسمی گفته است ایران، "اکثر" موارد فنی مورد درخواست را "به صورت کامل" اجرا کرده و مابقی نیز پس از "طی مراحل قانونی" اجرایی خواهند شد.

لوایح چهارگانه

دولت ایران چهار لایحه برای راه نیافتن به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) ارائه کرده است.

چهار لایحه‌ای که دولت ایران برای عمل به این خواسته‌ها به مجلس فرستاده عبارتند از:

  • لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی
  • لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم -- تنها لایحه‌ای که تا کنون شورای نگهبان آن را تائید کرده
  • لایحه الحاق به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم
  • لایحه پالرمو