استاندار یزد از ۲۲ بار خرابکاری در خط لوله انتقال آب به یزد انتقاد کرد

کمبود آب در ایران به مشکلی جدی تبدیل شده حق نشر عکس Mehr
Image caption زاینده رود برای سال‌ها، آب شرب یزد را تامین کرده است

محمود زمانی قمی، استاندار یزد، استاندار یزد از ۲۲ بار خرابکاری در خط لوله انتقال آب به یزد انتقاد کرده و از مقام‌های استان اصفهان خواسته در این باره به وظایف خود عمل کنند.

زاینده رود برای سال‌ها، آب شرب یزد را تامین کرده ولی جریان انتقال آب به یزد در ماه‌های اخیر بارها با مشکل مواجه شده و به گفته آقای زمانی قمی "پنج روز پیش خط لوله انتقال آب به یزد برای بیست و دومین بار شکسته شد که جریان آب آشامیدنی به یزد به این خاطر قطع شد."

محمود زمانی قمی، استاندار یزد گفته است "پس از تعرض بیست و دوم به خط آب انتقالی، نمی‎‎توان پذیرفت که این حوادث پی‌در پی در یک نقطه اتفاق می‏‏‌افتد و مسئولان اصفهان به وظایف خود در این مورد عمل می‏‏‌کنند."

او گفته است "مشکلاتی در زمینه تامین امنیت خط انتقال آب به استان یزد وجود دارد."

کشاورزان استان اصفهان در سال‌های اخیر در اعتراض به شیوه انتقال آب زاینده رود به شهرهای مختلف از جمله کاشان، یزد، گلپایگان و کرمان و دلایل دیگر دست به تحصن و تجمعات زده‌اند که در برخی مواقع این تجمعات به خشونت کشیده شده است.

در سال ۱۳۹۱ شماری از کشاورزان اصفهان اقدام به شکستن لوله های انتقال آب زاینده رود به یزد کردند که باعث درگیری با نیروی انتظامی و مجروح شدن تعدادی از آنها شد.

کمبود آب در ایران به مشکلی جدی تبدیل شده و در مواردی به خصوص یک سال اخیر چنین کمبودی با اعتراض و ناآرامی همراه بوده است.

معاون استاندار یزد گفته است در مسایل مربوط به انتقال آب به یزد، "فقط مسئولیت نگهداری از خطوط بر عهده یزد است و هیچ مسئولیتی در حوزه امنیتی خط انتقال آب در استان اصفهان نداریم."

مقام‌های استان یزد گفته‌اند تخریب‌ این خط لوله ۹ میلیارد تومان خسارت به بار آورده و در این خرابکاری‌ها مقادیر زیادی آب نیز هدر رفته است.

وزارت نیروی ایران اوایل اردیبهشت ماه امسال هشدار دادند که سال ۱۳۹۷ "خشک‌ترین سال نیم قرن اخیر" در ایران خواهد بود.