'بررسی مصوبات مجلس در هیات عالی نظارت، در غیبت شاهرودی، اشکال قانونی دارد'

حق نشر عکس MASLAHAT.IR
Image caption ریاست هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام با محمود هاشمی شاهرودی است اما در غیبت او محسن رضایی راسا ریاست را بر عهده گرفته است

محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران گفته است که لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی در هیات عالی نظارت بر حسن سیاست های کلی نظام، "در زمان غیبت محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع، با عجله و بدون حضور بقیه اعضا" در حال بررسی است که "اشکال قانونی" دارد.

آقای صدر در گفت‌وگو به خبرگزاری ایرنا از "استفاده نادرست از این هیات و کمی بی سلیقگی" انتقاد کرده و گفته امیدوار است که "این اشتباه" دیگر تکرار نشود.

"هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام" که با حکم آیت الله علی خامنه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام و از میان اعضای آن تشکیل شده، در هفته های اخیر به ریاست محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص تشکیل شده است.

محمود هاشمی شاهرودی که پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی جانشین او شده، رئیس هیات نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام هم هست اما از اوایل تابستان به دلیل بیماری در جلسات مجمع شرکت نکرده است.

این هیات وظیفه پیدا کرده که مصوبات مجلس شورای اسلامی را با سیاست های کلی تصویب شده در مجمع مطابقت دهد و در صورت مغایرت، جلوی اجرای آن را بگیرد. مقدمات تشکیل این هیات در زمان حیات اکبر هاشمی رفسنجانی طی شد اما در هفته های اخیر عملیاتی شده است.

در هفته های اخیر، هیات عالی نظارت، لوایح الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در حالی که شورای نگهبان آن را از نظر قانون اساسی و شرع مغایر ندانسته و طبق رویه های پیشین می توانسته به عنوان قانون الزام آور مبنا قرار گیرد، برای تطابق با سیاست های کلی نظام، تحت بررسی قرار داده است.

دولت حسن روحانی و نائب رئیس مجلس دهم به این اقدام تازه در روند قانونگذاری انتقاد کرده و آن را "بدعت" خوانده اند.

حق نشر عکس isna
Image caption محمد صدر (سمت چپ) گفته ممکن است عضو مشترکی از مجمع تشخیص مصلحت با شورای نگهبان، مصوبه ای از مجلس را در شورای نگهبان رد ولی در مجمع تشخیص تایید کند

وظیفه نظارت مطابق قانون اساسی با رهبر جمهوری اسلامی ایران است اما آقای خامنه ای این اختیار را به مجمع تشخیص تفویض کرده است. مجمع تشخیص پانزده نفر را از میان اعضای خود که منصوب آیت الله خامنه ای هستند برای این هیات انتخاب کرده است.

محمود هاشمی شاهرودی، محسن رضایی، مرتضی نبوی، محمد جواد ایروانی، حسین مظفر، احمد وحیدی، مجید انصاری، غلامرضا مصباحی‌مقدم، مصطفی میرسلیم، علی آقامحمدی، احمد توکلی، محمد رضا باهنر، داود دانش‌جعفری، قربانعلی دری نجف‌آبادی و ابراهیم رییسی اعضای این هیات هستند.

مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدف رفع اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان در زمان رهبری آیت الله روح الله خمینی تشکیل شد. در صورتی که شورای نگهبان مصوبه ای از مجلس را خلاف شرع یا قانون اساسی تشخیص دهد و مجلس بر مصوبه خود اصرار داشته باشد، موضوع برای رفع اختلاف به مجمع ارجاع می شود.

آقای صدر در اظهارات امروز خود گفته "فقهای شورای نگهبان که عضو مجمع تشخیص هم هستند ممکن است مصوبه ای از مجلس را در شورای نگهبان به دلیل مغایرت با شرع و قانون اساسی رد کنند اما همان مصوبه را در مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اساس مصلحت مردم و نظام جمهوری اسلامی تایید کنند.

او گفته "مجمع تشخیص، فوق مجلس و فوق شورای نگهبان است... این جایگاه آن قدر مهم است که می تواند مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و حتی قانون اساسی و بعضی از قوانین اسلامی را در صورت مصلحت کنار بگذارد".

وارد شدن هیات عالی نظارت مجمع تشخیص به حیطه بررسی مصوبه های مجلس واکنش هایی در میان نمایندگان داشته از جمله علی مطهری گفته با این کار "ما دو شورای نگهبان پیدا کرده‌ایم که خلاف آشکار قانون اساسی است" و "مجلس تبدیل به دکور می شود".

حق نشر عکس IRNA
Image caption محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام (راست) از اوایل تابستان در جلسات مجمع شرکت نکرده