پزشکی قانونی ایران ادعای اثبات 'خودسوزی' فرشید هکی را تکذیب کرد

Image caption خبرگزاری تسنیم در مورد پرونده آقای هکی نوشته احتمال اینکه "قتل وی" به خاطر مواضع سیاسی او باشد منتفی است چون "نه از شهرت خاصی برخوردار بود و نه جزو اپوزیسیون مطرح کشور شناخته می‌شد"

در پی ادعای برخی رسانه های حکومتی ایران مبنی بر اینکه سازمان پزشکی قانونی علت مرگ فرشید هکی را "خودسوزی" دانسته، این سازمان اعلام کرد که تاکنون در مورد پرونده آقای هکی اظهارنظری انجام نداده است. با این حال، رئیس پلیس تهران امروز مجددا مدعی شده که پزشکی قانونی، علت مرگ آقای هکی را خودکشی دانسته است.

فرشید هکی فعال حقوق بشر و حقوق کودکان کار، از اعضای عضو کمپین محیط زیستی "حمایت از زاگرس مهربان" (صدای پای آب) و مشاور علمی ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" بود که به گزارش رسانه ها، عصر چهارشنبه گذشته جسد او در یک خودروی سواری در حال سوختن در محله باغ فیض تهران پیدا شده بود.

درواکنش به طرح ابهام‌هایی در مورد علت مرگ این فعال اجتماعی، امروز سه شنبه اول آبان، خبرگزاری تسنیم نوشته احتمال اینکه "قتل وی" به خاطر مواضع سیاسی او باشد منتفی است چون او "نه از شهرت خاصی برخوردار بود و نه جزو اپوزیسیون مطرح کشور شناخته می‌شد".

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، دیروز عصر با تیتر "ماجرای قتل جنجالی دکتر فرشید هکی فاش شد" به نقل از پلیس تهران خبر داد که "بنابر اعلام نظر پزشکی قانونی علت مرگ خودسوزی اعلام شده".

این خبرگزاری حتی نوشت که در بخشی از گزارش پزشکی قانونی آمده: "بنابر اظهارات اعضای خانواده متوفی، وی بارها از وضعیت موجود در زندگی و مشکلات مالی و خانوادگی اعلام نارضایتی کرده و بارها از تصمیم خود مبنی بر پایان دادن به زندگی خود خبر داده بود."

ساعاتی بعد، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، اعلام کرد: "در پی انتشار خبری در خصوص اظهار نظر پزشکی قانونی پیرامون جسد سوخته مردی داخل یک خودروی آتش گرفته و انتساب آن به فردی به نام فرشید هکی، به اطلاع می‌رساند سازمان پزشکی قانونی هیچ اظهارنظری در مورد این پرونده نداشته است."

میزان با تاکید بر اینکه در آینده "هر نوع نتیجه و تشخیص علت فوت به قاضی پرونده اعلام می‌شود"، به رسانه‌ها توصیه کرد "قبل از انتشار خبر‌هایی مبنی بر اعلام نظر پزشکی قانونی، قبلا مراتب را از روابط عمومی این سازمان هماهنگ و استعلام کنند".

امروز صبح خبرگزاری تسنیم، به نقل از حسین رحیمی رئیس پلیس پایتخت نوشت که بعد از کشف یک جنازه سوخته در داخل اتومبیلی در تهران، "خانواده او احضار و نظریه پزشکی قانونی به پلیس ارسال شده است". وی به تکرار این ادعا پرداخت که "پزشکی قانونی در شرح نظریه خود صریحا اعلام کرده که این فرد دست به خودسوزی زده است".

آقای رحیمی همچنین با بیان موضوعی که پیشتر، تسنیم مدعی ذکر آن در گزارش پزشکی قانونی شده بود گفته: "بنابر اظهارات خانواده متوفی، وی مدت زیادی از زندگی ناراحت بود و چندین بار اعلام کرده بود که قصد خودکشی دارد."

در اظهارنظری جداگانه، امروز عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران نیز، بدون اظهار نظر در مورد اختلاف روایت پزشکی قانونی و رئیس پلیس تهران در مورد پرونده فرشید هکی گفت: "تاکنون هیچ‌گونه آثار ضرب و جرح و علائم مشکوک در جسد یافت نشده است".

آقای دولت آبادی اظهار داشت که "خانواده مرحوم و تحقیقات انجام شده توسط بازپرس و پلیس" حکایت دارند آقای هکی "هیچ گونه فعالیت محیط زیستی نداشته است".

Image caption تیتر خبرگزاری تسنیم در مورد "ماجرای قتل جنجالی" فرشید هکی

ماجرای مرگ فرشید هکی، پس از آن خبرساز شد که عبدالرضا داوری، از همفکران محمود احمدی نژاد و مدیر ماهنامه "بررسی‌های اقتصادی" -که آقای هکی با آن همکاری می کرد- از امکان به "قتل" رسیدن این فعال اجتماعی به خاطر مواضع انتقادی و "عدالتخواهانه" او سخن گفت.

آقای داوری همچنین، در نامه‌ هایی جداگانه به قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و وزارت کشور، خواهان رسیدگی فوری به پرونده این فعال اجتماعی شد.

خبرگزاری تسنیم، با اشاره به مطالب عنوان شده از سوی عبدالرضا داوری در مورد این پرونده، وی را به "ایجاد جنگ روانی علیه نظام" متهم کرده است.

رئیس پلیس تهران نیز، امروز در واکنش به "اظهارات برخی در فضای مجازی مبنی بر قتل هکی" هشدار داده: "این اقدامات تشویش اذهان عمومی است و قطعا دستگاه قضایی با افرادی که اقدام به تشویش اذهان عمومی کرده، برخورد می‌کند."