روحانی درباره خاشقجی: کشوری بدون حمایت آمریکا جرات چنین جنایتی ندارد

روحانی حق نشر عکس President.ir
Image caption آقای روحانی در جلسه هیات دولت ایران صحبت می‌کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، درباره پرونده قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان گفته است که فکر نمی‌کند هیچ حکومتی بدون حمایت آمریکا "جرات" کند چنین اقدامی انجام دهد.

آقای روحانی گفت: "کسی تصور نمی‌کرد که در دنیای امروز و در قرن جدید شاهد این چنین قتل سازمان یافته‌ای بوده و دستگاهی برای انجام یک قتل فجیع برنامه‌ریزی بکند و فکر نمی‌کنم بدون حمایت آمریکا کشوری جرات ارتکاب چنین جنایتی را داشته باشد."

این یکی از اولین اظهارنظرهای یکی از مقام‌های ارشد ایران درباره پرونده قتل جمال خاشقجی است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت عربستان، اوایل اکتبر (حدود سه هفته قبل) پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد. مقام‌های سعودی گزارش‌های اولیه درباره قتل او در کنسولگری را رد می‌کردند، اما سرانجام و با فشار کم‌سابقه جهانی، اذعان کردند که او در کنسولگری کشته شده است.

آقای روحانی حکومت عربستان را "جمع قبیله‌ای" خواند و گفت تفکری که به قتل آقای خاشقجی منجر شده، "همان تفکری است که گروه‌های تروریستی مانند داعش را در منطقه به وجود آورده است."

حق نشر عکس AFP
Image caption ناپدید شدن و قتل خاشقجی دولت سعودی را در یک موقعیت دشوار بین‌المللی قرار داده است

او از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، با عنوان "دولت برادر و دوست" خواست پیگیری پرونده خاشقجی را ادامه دهد.

رئیس جمهور ایران با اشاره به رابطه نزدیک آمریکا و عربستان گفت: "چگونه است که ملت بزرگی مانند یمن چندین سال است اسیر بمباران شدید قرار دارند و جهان در مقابل آن سکوت کرده است؟ آیا اگر حمایت آمریکا نبود، باز هم مردم یمن اینگونه زیر بمباران وحشیانه قرار می‌گرفتند."

رابطه ایران و عربستان در سال‌های اخیر پرتنش بوده است.