مقام سازمان ملل صحبت‌های نماینده ایران را 'حمله قابل توجه' به بی‌بی‌سی دانست

بی بی سی حق نشر عکس Getty Images

دیوید کی، گزارشگر ویژه سازمان ملل آزادی بیان و اندیشه، صحبت‌های نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل را "حمله قابل توجه" به رسانه‌ها خوانده است.

آقای کی گفته است صحبت‌های زهرا ارشادی علیه بی‌بی‌سی فارسی، "حمله‌ای قابل توجه به یک رسانه معتبر است که باید به آن پاسخ داد."

وی از نمایندگی‌های حاضر در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست که به این موضوع واکنش نشان دهند.

زهرا ارشادی، نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل، روز دوشنبه در این سازمان گفت: "کشور من آشکارا هدف جنگ رسانه‌ای است که دولت‌های متخاصم برنامه ریزی، سازمان‌دهی و تامین مالی آن را بر عهده دارند."

خانم ارشادی بی‌بی‌سی فارسی را یکی از مصادیق این مساله خواند و آن را به "پمپاژ کور نفرت" متهم کرد.

بی‌بی‌سی در این باره گفت: "همه می‌دانند که کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌هایشان از سال ۲۰۰۹ با آزار و اذیت مقام‌های ایرانی روبرو بوده‌اند. برای همین است که بی‌بی‌سی به سازمان ملل مراجعه کرده، تا از ایران بخواهد که به حقوق کارکنانش و خانواده‌های آنها احترام گذاشته شود."

پیش از صحبت‌های خانم ارشادی، گزارشگر ویژه سازمان ملل از مقام‌های قضایی و امنیتی ایران برای برخورد با روزنامه‌نگاران ایرانی، از جمله کارکنان بی‌بی‌سی فارسی، انتقاد کرده بود.

خانم ارشادی گفت مقام سازمان ملل "ویژگی‌های مضر و سوءاستفاده از رسانه‌ها" را در نظر نگرفته است.

او گفت ایران به دنبال حفظ فضای رسانه‌ای "باز و پویا" است.

رسانه‌های داخل ایران با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند و در بسیاری موارد روزنامه‌ها توقیف و روزنامه‌نگاران بازداشت می‌شوند. گزارشگران بدون مرز در آخرین ارزیابی سالانه خود از آزادی مطبوعات در سطح جهان، در میان ١٨٠ کشور بررسی‌شده، ایران را در جایگاه ۱۶۴ قرار داده است.

بی‌بی‌سی مدتی است که پرونده برخورد با کارکنانش و خانواده‌های آنان در ایران را در مجامع بین‌المللی پیگیری می‌کند.