۱۳ آبان؛ فرمانده سپاه پاسداران به آمریکا هشدار داد

فرمانده سپاه حق نشر عکس TASNIM
Image caption فرمانده سپاه: "اگر آمریکایی‌ها در لانه جاسوسی باقی می‌ماندند، بدون تردید انقلاب ما چهل ساله نمی‌شد و در همان دهه اول کار انقلاب تمام بود"

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران در مراسم سالگرد اشغال سفارت آمریکا در تهران، دونالد ترامپ را رئیس جمهور "عجیب و غریب" آمریکا توصیف کرد و خطاب به او گفت که "هرگز مردم ایران را تهدید نکن".

هم‌زمان جانشین فرمانده کل سپاه هم هشدار داد که ایران می‌تواند "منافع حیاتی" آمریکا را در شرایط لازم تهدید کند.

امسال سیزده آبان، سالگرد گروگانگیری کارمندان سفارت آمریکا در ایران در سال ۱۳۵۸، با موعد بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای جهانی (برجام) هم‌زمان شده است.

سرلشکر جعفری، فرمانده سپاه، در سخنان خود در مراسم ۱۳ آبان، با مقایسه شرایط کنونی با زمان اشغال سفارت آمریکا گفت: "این موضوع برای کسانی که به دنبال مذاکره (با آمریکا) هستند قابل توجه است."

آقای جعفری گفت که اگر در سال ۱۳۵۸ سفارت آمریکا تسخیر نمی‌شد، انقلاب اسلامی به چهل سالگی نمی‌رسید و "در همان دهه اول کار انقلاب تمام بود".


صفحه ویژه:

بیشتر بخوانید:


حق نشر عکس EPA
Image caption شرکت‌کنندگان در مراسم ۱۳ آبان پرچم آمریکا را آتش زدند

فرمانده سپاه پیش‌بینی کرد که "برنامه‌ریزی‌های آمریکا برای مقابله با ایران از طریق تحریم" شکست خواهد خورد و با اشاره به سخنان اخیر رهبر ایران گفت که "غلبه اقتصادی" بر آمریکا نزدیک است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، روز شنبه ۱۲ آبان گفت که نتیجه تحریم‌‎های آمریکا "حرکت به سمت خودکفایی" بوده و آمریکا را رو به افول و ایران را در مسیر استقلال سیاسی و صنعتی توصیف کرد.

واشنگتن تایید کرده است که در پایان روز یکشنبه چهارم نوامبر تمام تحریم‌های آمریکا که بر اساس توافق هسته‌ای ایران رفع یا معلق شده بود، بازخواهد گشت.

این دومین و مهم‌ترین مرحله بازگشت تحریم‌های آمریکا است که بانک مرکزی، حوزه نفت و انرژی و کشتیرانی را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption راهپیمایی ۱۳ آبان

"تهدید منافع آمریکا"

هم‌زمان با سخنان فرمانده سپاه پاسداران، جانشین او هم گفته است که ایران به قدرتی رسیده که می‌تواند منافع حیاتی آمریکا را در شرایط لازم تهدید کند.

حسین سلامی در مصاحبه‌ای در تلویزیون ایران به سخنان دونالد ترامپ اشاره کرد که گفته بود "اگر من نباشم، ایران می‌تواند در مدت ۱۲ دقیقه خاورمیانه را تحت کنترل خود درآورد" و مدعی شد که "ما به سرعت قادریم کنترل آمریکایی ها را از خاورمیانه قطع کنیم."

آقای سلامی تحریم‌های آمریکا را "به سادگی قابل خنثی شدن" دانست و گفت "این آخرین فراز نبرد ما با دشمن است."

از زمان خروج آمریکا از برجام و اعلام بازگشت تحریم‌ها ارزش پول ایران به شدت کاهش و نگرانی از عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی در ایران افزایش یافته است.

آقای سلامی التهاب در بازار پولی و مالی را نتیجه جنگ روانی آمریکا دانست و پیش‌بینی کرد که مردم ایران "در مقابل این اقدام، از خودشان وقار نشان می‌دهند و به نظام و توانایی‌هایی نظام و کشور اعتماد می‌کنند."