رزمایش پدافند هوایی در ایران همزمان با دور دوم تحریمها

پدافند هوایی حق نشر عکس tasnim news
Image caption سامانه توپخانه ای "سراج" که به تازگی رونمایی شد

نیروهای مسلح ایران از دوشنبه ۱۴ آبان ماه (۵ نوامبر) به مدت دو رزمایش پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت ۹۷" را آغاز کردند.

این رزمایش موشکی با همکاری قرارگاه پدافند خاتم‌الانبیا، نیرو هوافضا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بخشی از نیروی هوایی ارتش برگزار شده است.

برگزاری رزمایش پدافند هوایی "مدافعان آسمان ولایت ۹۷" همزمان شده با آغاز دور دوم تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران.

پدافندهای هوایی، مجموعه اقدامات نظامی از جمله به کارگیری سامانه‌های موشکی برای دفاع در برابر حملات هوایی است. این در حالی است که برنامه رو به گسترش موشکی ایران از جمله موارد اختلاف این کشور با ایالات متحده و قدرت‌های اروپایی است.

دریادار حبیب الله سیاری، مسئول برگزاری مانور "مدافعان آسمان ولایت ۹۷" گفته رزمایش اخیر در منطقه‌ای به وسعت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع در شرق، شمال، مرکز و غرب ایران برگزار شده است.

حق نشر عکس Mehr News
Image caption از چپ به راست: دریادار حبیب الله سیاری، "رئیس هیأت مدیره" برگزاری مانور 'مدافعان آسمان ولایت ۹۷' و امیر صباحی‌فرد فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء

به گفته حبیب الله سیاری، سپاه پاسداران و ارتش در این رزمایش "جدیدترین دستاوردهای بومی" را آزمایش می‌کنند. او با اشاره به تحریم‌های چند دهه گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران گفته ایران همواره "تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده و این تحریم‌ها در حوزه نظامی بیشتر است."

جمهوری اسلامی ایران افزایش توان موشکی را استراتژی اول دفاعی خود می‌داند. اما کشورهای غربی و برخی دولتهای منطقه از جمله عربستان و متحدانش برنامه موشکی ایران را تهدیدی برای امنیت و صلح منطقه می‌دانند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
توسعه توان موشکی ایران، هدف دفاع یا تهاجم؟