تحریم ایران؛ 'همصدایی' با تحریم‌ها یا علیه آنها

تهران حق نشر عکس Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images

به دنبال از سرگیری دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران، گروهی از هنرمندان سرشناس و فعالان فرهنگی و اجتماعی ایرانی با به راه انداختن یک کمپین و تومار آنلاین از همه خواستند علیه تحریم‌ها با آنها "هم‌صدا شوند."

در این تومار، که تا لحظه تهیه این مطلب بیش از پنج هزار و ششصد نفر امضایش کرده‌اند، آمده: "بار دیگر تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران آغاز شد؛ اما خام‌اندیشانه است بپنداریم که نتیجه‌ اعمال این تحریم‌ها دستیابی به حقوق شهروندی و حقوق بشر، بهره‌مندی از مواهب آزادی و بهبود شرایط زندگی برای ملت ایران است. ملت ایران، تنها تاوان این تحریم‌ها را خواهد داد."

هدف از این کمپین که هنرمندان سرشناسی مانند اصغر فرهادی، فیلمساز برنده جایزه اسکار، رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان سرشناس سینما، بهمن کشاورز وکیل دادگستری و ده‌ها بازیگر و چهره شناخته شده از آن حمایت کرده‌اند، "جلب توجه‌ها به نتایج فاجعه بار شرایط تحمیل شده بر ملت ایران" و "متوقف کردن سیاست گزاران و سیاست‌های غیرانسانی" خوانده شده است.

ویدئوی کوتاهی درباره کودکی که گفته شده مبتلا به سرطان خون است با این توضیح که تحریم بانکی یعنی مرگ کودکان مبتلا به سرطان در ایران به خاطر مشکلات واردات دارو، بوسیله برخی از بازیگران سرشناس، از جمله پرویز پرستویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

توییتر فارسی وزارت امور خارجه آمریکا که در این دور تحریم‌ها فعال‌تر از قبل شده است ویدئویی از برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منتشر کرده که در آن خطاب به مردم ایران می‌گوید: "مهم است که مردم ایران بدانند فروش غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و کالاهای کشاورزی به ایران هرگز تحریم نبوده و نیست."

دارو جزو تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست. اما تجربه دوره‌های قبل تحریم نشان می‌دهد که مشکل انتقال پول سد بزرگی برای ورود دارو و تجهیزات پزشکی به ایران بوده است و اغلب شرکت‌های بزرگ از بیم جریمه شدن حاضر به معامله با ایران نمی‌شوند.

واکنش مخالفان: تحریم سینما، تحریم سلبریتی‌ها

با وجود تاکید این کمپین بر اینکه "ورای زبان ناکارآمد سیاست" است، اما گروهی این کمپین را حرکتی سیاسی در جهت اهداف حکومت جمهوری اسلامی تعبیر کرده‌اند.

گروهی از کاربران با هشتگ‌های "تحریم سینما" و "تحریم سلبریتی‌ها" علیه کمپین هنرمندان موضع گیری کردند، مثلا یک کاربر نوشت: "سلبریتی ها بر علیه مردم هستند، تحریم شان کنید. جرات ندارند برای دختران انقلاب پستی بگذارند."

کاربری به نام آیواس نوشته: "کسانی که به هر بهانه‌ای علت کبود و گرانی دارو را از دوش حکومت برمی‌دارند و به تحریم‌ها وصل می‌کنند یک خیانت و کار غیرانسانی بزرگی می‌کنند."

حق نشر عکس aiiwass

یا کاربری به نام جان لاک نوشت: "حکومت از یه طرف پارازیت می‌زنه و موج سرطان راه می‌اندازد و از طرف دیگه برای داروی کودک سرطانی که خودش باعث سرطانش شده، اشک تمساح می‌ریزه!"

حق نشر عکس john lucckk

عامل تحریم و علت تحریم

گروهی در شبکه های اجتماعی به این نکته اشاره کردند که درست است که آمریکا "عامل" تحریم است اما علت تحریم "سیاست‌های جمهوری اسلامی علیه کشورهای مختلف به ویژه غرب، اشغال سفارتخانه‌ها، حمایت‌های ایران از حزب الله و شورشیان حوثی و ..." است.

این نظرات با هشتگ‌های عامل تحریم و علت تحریم همراه شد.

عمار ملکی فعال سیاسی، هم در توییتی نوشت: "اگر هنرمندان و سلبریتی‌ها واقعا مخالف تحریم هستند در یک نامه جمعی از مقامات نظام مقدس بخواهند دست از مداخله گری، نظامی گری، فرقه گرایی و حمایت از تروریسم بردارند تا بهانه‌ای برای تحریم نباشد؛ اگر چنین نامه‌ای را نوشتند بعد می‌توان باور کرد که دردمند مردم هستند نه دغدعه‌‍‌‌مند حکومت!"

او ساعتی پس از این توییت، در واکنش به اینکه متهم به "طرفدار تحریم، خائن، وطن‌فروش و طرفدار ترامپ" شد، نوشت: "من نه طرفدار تحریم هستم نه ترامپ! مخالف واقعی تحریم ما هستیم که مخالف جنگ افروزی‌تان بودیم."

تحریم مساوی با جنگ خاموش

حق نشر عکس havaar.org

چهار سال پیش ساناز سهرابی، هنرمند ایرانی مقیم آمریکا، ۲۶ هزار کپسول دارویی و ۶۰ روایت از دردهای مردم داخل ایران درباره کمبود دارو را در قالب یک پرفورمنس هنری برای ۵ ساعت در مقابل مقر سازمان ملل به نمایش گذاشت. عنوان نمایش او "تحریم مساوی جنگ خاموش" بود.

این هنرمند پرفورمنس خود را به یک شهروند ایرانی تقدیم کرده بود که یک ماه پیش از آن به دلیل عدم توانایی در پیدا کردن داروهایش در شهر دزفول جان خود را از دست داد.

این اقدام نمادین بخشی از تلاش‌های گروه‌های مختلف ایرانیان خارج از این کشور بود برای ابراز همبستگی با مردم ایران و محکوم کردن تحریم‌هایی که به گفته آنها "جان ایرانیان را به خطر می‌اندازد."