روحانی: تحریم‎های آمریکا ملت ما را خسته نمی‌کند، آماده تر می‌کند

حق نشر عکس Irna
Image caption حسن روحانی پس از جلسه مشترک سران سه قوا در ایران گفت که تحریم ها ملت ما را خسته نمی کند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پس از یک جلسه مشترک با علی لاریجانی و صادق لاریجانی روسای قوه مقننه و قضائیه گفته است که دور جدید تحریم های آمریکا "ملت ما را خسته تر نمی کند، آماده تر می کند".

آقای روحانی گفته "در این دور از تحریم ها که از ۵ نوامبر (چهاردهم آبان) شروع شد دیدیم که هیچ تاثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته چون آمریکایی ها هر چه تیر در ترکش داشتند قبلا علیه ملت ایران رها کرده بودند و چیز جدیدی نداشتند که ارائه کنند".

او گفته این تحریم ها فقط جنگ روانی است و تأثیری در اقتصاد ایران نداشته است. آقای روحانی گفته "برای تولید و واردات کالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی ها هم مشکلی نداریم امروز شرایط تولید در کشور ما نسبتاً شرایط خوبی است و صادرات ما هم نسبت به شش، هفت ماهه سال گذشته افزایش پیدا کرده و افزایش صادرات به معنای افزایش تولید و افزایش کسب و کار مردم است".

رئیس جمهور همچنین وعده داده که دولت او از همین ماه برای کمک به افرادی که زیر فشار اقتصادی بیشتری هستند بسته غذایی توزیع می‌کند و در بودجه سال آینده هم برای حقوق و دستمزد پیش بینی‌هایی خواهد شد تا مشکلات مردم تا حدی جبران شود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امروز درباره وضعیت معیشتی مردم ایران گفت: "کاملا درک می‌کنم که مردم احساس خوبی نداشته باشند و ما نیز همچون مردم احساس خوبی از این موضوع نداریم".

معاون اول رئیس جمهور ایران: دروغ نخواهیم گفت

طی یک هفته که از شروع دور جدید تحریم ها می گذرد مقام های ایرانی مرتبا اعلام کرده اند که این سری از تحریم های آمریکا تاثیری بر نخواهد گذاشت. با این همه اسحاق جهانگیری معاون حسن روحانی امروز برای دومین بار گفته است که "دروغ نخواهیم گفت که تحریم های هیچ اثری ندارد اما به گونه ای تدبیر خواهیم کرد که تحریم ها کمترین اثر را در اقتصاد کشور ایجاد کند".

آقای جهانگیری هفته گذشته گفته بود "نمی‌توانم دروغ بگویم که تحریم‌ها اثری ندارد، اثر دارد ولی باید اثر آن را به حداقل برسانیم".

ایالات متحده آمریکا بامداد روز پنجم نوامبر (چهاردهم آبان) ضمن بازگرداندن کامل تحریم هایی که با توافق هسته‌ای، برجام، رفع شده بود، هفتصد فرد، نهاد، نفتکش و هواپیمای ایرانی را هم در فهرست تحریم ها قرار داد.

یک نماینده مجلس ایران گفته آمریکا در تازه‌ترین اقدام "تقریبا همه افراد و نهادهای فعال در دور زدن تحریم ها را" در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بلافاصله پس از آغاز این تحریم ها گفت حکومت ایران باید "موضع خود را صد و هشتاد درجه تغییر دهد و مثل یک کشور عادی رفتار کند". او گفته که "تحریم‌ها شتاب بیشتری به سقوط اقتصادی ایران خواهد داد."

ایران می گوید در دوره جدید، با قدرت بیشتری تحریم های ایالات متحده آمریکا را دور خواهد زد.

تحریم های جدید چیست؟

روز چهاردهم آبان، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده تحریم های جدیدی را هم علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی ایران اعمال کرد که شامل این موارد است:

  • تحریم پنجاه بانک ایرانی که با این تحریم اغلب موسسات مالی و بانکی ایران را در بر می گیرد.
  • اضافه شدن بیش از ۴۰۰ مورد تازه از اشخاص و شرکت های حمل و نقل دریایی و نفتکش به فهرست پیشین تحریم ها.
  • تحریم بیش از ۶۰ فروند هواپیماهای مسافربری متعلق به خطوط هوایی ایران ایر.
  • اضافه شدن حدود ۲۵۰ نفر به فهرست پیشین تحریم افرادی که اموال و دارایی هایشان در خاک ایالات متحده توقیف می شود.

نماینده مجلس ایران: آمریکا تقریبا همه فعالان دور زدن محدویت‌ها را تحریم کرده

واکنش ظریف به پومپئو؛ 'تحریم‌های آمریکا، جنایت علیه بشریت است'

تحریم ایران؛ ظریف می‌گوید روزهای بدی در انتظار دولت آمریکاست

ظریف درباره وضعیت معیشتی در ایران: شرایط خوبی نیست