قوه قضاییه احکام بیست نفر از محکومان به 'فساد ارزی و قاچاق' را اعلام کرد

غلامحسین محسنی اژه‌ای حق نشر عکس Mizan

غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه امروز احکام بیست نفر از محکومان به "فساد ارزی و قاچاق" در شیراز و تهران را اعلام کرد.

در این میان دو نفر محکوم به اعدام شده‌اند که حکمشان غیرقطعی است؛ داریوش ابراهیمیان بیلندی که به اعدام و ضبط ٣٥ میلیون تومان و یونس بهاءالدینی که به اعدام و رد مال محکوم شده‌اند. محمد بهاءالدینی نیز به ده سال حبس و رد مال محکوم شده است و حکم وی قطعی است.

هر سه پرونده مربوط به شیراز بوده و چهار نفر دیگر هم از این شهر به بین پنج تا هفت سال زندان و ضبط وجوه و اموال محکوم شده‌اند.

سیزده نفر هم از تهران به پنج تا هفت سال و ضبط مال و وجوه یا به پرداخت بین ١٤٠ میلیون تا ٤٨ میلیارد ریال محکوم شده‌اند.

آقای اژه‌ای همچنین گفت "حجت‌الله یازرلو قاضی متخلف" هم به ده سال حبس، هفت میلیارد تومان جزای نقدی و سه سال انفصال محکوم شده و پرونده یک قاضی دیگر هم به دادسرا رفته است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
قوه قضائیه می‌گوید حکم اعدام در انتظار برخی اخلالگران اقتصادی است

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران بیستم مرداد ماه امسال به نامه رئیس قوه قضائیه برای مجازات "اخلال گران در نظام اقتصادی براساس قانون مجازات اسلامی" با مجازات موافقت کرد و نوشت که "مجازات مفسدان اقتصادی سریع وعادلانه انجام شود."

رهبر ایران دو روز بعد گفت: "مفسد بایستی مجازات بشود. حالا چرا این را ما علنی می‌گوییم و اصرار می‌کنیم؟ برای خاطر اینکه تجربه نشان داده که وقتی با فساد و با مفسد، مواجهه و مقابله صورت می‌گیرد، جیغ‌ودادهایی از گوشه‌ و کنار بلند می‌شود."

در آن نامه صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، کشور را در شرایط "جنگ اقتصادی" توصیف و دوازده پیشنهاد را برای "برخورد قاطع و سریع در چارچوب قانون" با اخلالگران مطرح کرده بود.

از جمله پیشنهادها، رسیدگی به این جرائم در شعبی از دادگاه انقلاب در تهران با ترکیب سه نفر قاضی با حداقل ۲۰ سال سابقه، ممنوعیت تعلیق و تخفیف و قطعی و لازم الاجرا تمام احکام بجز اعدام بود که رهبر ایران با همه آنها موافقت کرد.

رسیدگی به پرونده موسوم به "اخلالگران اقتصادی" از روزهای اول شهریور امسال آغاز شد. این دادگاه‌ها تاکنون سه متهم را در تهران و دو متهم را در شیراز به اعدام محکوم کرده‌اند که حکم دو نفر در دیوان عالی قطعی شده؛ وحید مظلومین که به او لقب "سلطان سکه" دادند و محمد اسماعیل قاسمی.