دانمارک سفیرش را به ایران باز می‌گرداند

سفیر دانمارک در تهران در هنگام ارائه استوارنامه به حسن روحانی. او از ایران به کشورش فراخوانده شده است حق نشر عکس president.ir
Image caption عکس آرشیوی: سفیر دانمارک در تهران در هنگام ارائه استوارنامه به حسن روحانی. او از ایران به کشورش فراخوانده شده است

سه هفته پس از آنکه دانمارک ایران را به تلاش برای قتل یک ناراضی ایرانی در خاک خود متهم کرد، دولت دانمارک سه شنبه گفت سفیر خود را به تهران بر می‌گرداند.

آن مولر سخنگوی وزارت خارجه دانمارک به خبرگزاری فرانسه گفت: "سفیر ما روز پنجشنبه به ایران بازخواهد گشت."

دانمارک ایران را به توطئه برای "حمله" به یک ایرانی ساکن دانمارک که تصور می شود عضو "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" بود متهم کرده است.

ایران این گروه را به اتهام حمله به یک رژه نظامی در شهر اهواز در روز ۳۱ شهریور - ۲۲ سپتامبر- یک "سازمان تروریستی" قلمداد می کند. در آن حمله ۲۴ نفر از جمله غیرنظامیان کشته شدند.

دنی انان، سفیر دانمارک، پس از طرح آن اتهام از تهران فراخوانده شده بود. ایران ادعاهای دانمارک را رد کرده و گفته است که "دشمنانش" برای تخریب روابط ایران با اروپا توطئه کرده اند.

همزمان کپنهاگ مشغول رایزنی با متحدان اروپایی خود در مورد احتمال اعمال تحریم هایی بر ایران بوده است.

آندرس ساموئلسون وزیر خارجه دانمارک گفت که دنی انان "برای تشدید دیپلماسی و هماهنگی نزدیک با شرکای اروپایی ما" به تهران بر می گردد.

او سه شنبه گفت که اتحادیه اروپا "بحث های تازه ای" درباره "گام های مشترک علیه ایران" داشته است اما جزییاتی ارائه نکرد.

خانم مولر هم گفت: "در ملاقات دیروز (دوشنبه) خیلی ها از ما حمایت کردند. ما هنوز مشغول بررسی نوع تحریم هایی هستیم که بتوانیم اعمال کنیم."

وزارت خارجه دانمارک هم در بیانیه ای نوشت: "مرحله تازه ای برای مقابله با رفتار غیرقابل قبول ایران شروع شده. دیپلماسی دانمارک تمرکز سنگینی بر حمایت از این تلاش ها در پایتخت های اروپایی، در بروکسل و تهران خواهد داشت."

حق نشر عکس AFP
Image caption گفته ‌شد عملیات گسترده پلیس دانمارک در اواخر سپتامبر به پرونده‌ای که علیه ایران مطرح شده، مربوط بوده است

"طرح ترور"

دستگاه اطلاعاتی دانمارک روز ۳۰ اکتبر ادعا کرده بود که هدف طرح ترور نیروهای اطلاعاتی ایران، حبیب جبر، فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند.

به گفته فین بورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، این فرد رهبر شاخه دانمارک "جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز" است. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در اهواز مطرح شد.

بعضی از مقام های ایرانی جدایی طلبان عرب را مسئول حمله اهواز دانستند و سایرین به نقش گروه "دولت اسلامی" (داعش) در آن حمله اشاره کردند.

سپاه پاسداران ایران روز نهم مهر با چندین موشک بالستیک نقطه‎ای در شرق فرات در سوریه که گفت مقر عوامل طراحی حمله اخیر اهواز بود را هدف قرار داد. مقام های نظامی ایران هم گفتند که در آن عملیات، اعضای داعش هدف گرفته شدند.

بعد از حمله اهواز یک گروه جدایی طلب به نام "مقاومت ملی احواز" مسئولیت حمله را به عهده گرفت اما گروه آقای جبر (جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز) پافشاری کرد که نقشی در آن حمله نداشته است.

نیویویورک تایمز در گزارشی نوشت که هرچند این دو گروه پیوندهایی دارند اما ماهیت روابط آنها کاملا روشن نیست.

موضوعات مرتبط