اوکراین می‌گوید روسیه به قایق‌هایش شلیک و آنها را توقیف کرده است

russia حق نشر عکس Reuters

نیروی دریایی اوکراین می‌گوید گارد ساحلی روسیه به سه قایق آن در تنگه کرچ بین روسیه و کریمه شلیک کرده و آنها را توقیف کرده است.

روسیه چهار سال پیش شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود منضم کرد. روابط دو کشور از آن به بعد پرتنش بوده اما در ماه‌های اخیر این موضوع شدت پیدا کرده است.

به گفته نیروی دریایی اوکراین نیروهای ویژه روسیه دو قایق توپدار و یک یدک کش نیروی دریایی اوکراین را توقیف کرده‌اند و شلیک آنها به قصد کشتن به سمت نیروهای اوکراینی چند ملوان را مجروح کرده است.

روسیه پیشتر اوکراین را به دست‌اندازی به آبهای خود متهم کرد و با مستقر کردن یک نفتکش عظیم در تنگه کرچ دسترسی اوکراین به دریای آزوف را مسدود کرد.

سازمان مرزی روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت که دو قایق توپدار و یک قایق یدک کش "ساعت هفت صبح به وقت مسکو به طور غیرقانونی وارد یک ناحیه دریایی متعلق به روسیه که موقتا بسته بود شدند".

این سازمان افزود: "معلوم است که هدف آنها ایجاد درگیری در منطقه است."

روسیه پیشتر دو جنگنده و دو هلی‌کوپتر را برای زیر نظر گرفتن کشتی‌های اوکراین به منطقه اعزام کرده بود.

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در جریان نشست اضطراری شورای امنیت ملی و شورای دفاعی اوکراین اقدامات روسیه را "بی دلیل و دیوانه وار" توصیف کرد.

واکنش بین المللی چیست؟

اتحادیه اروپا از روسیه خواسته است امکان "عبور آزادانه از تنگه کرچ" را دوباره فراهم کند و از همه طرف ها خواست "با حداکثر خویشتن داری عمل کنند."

ناتو گفت که "کاملا از حق حاکمیت ملی اوکراین و تمامیت ارضی آن از جمله حق کشتیرانی در آب های سرزمینی اش حمایت می کند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناوهای روسیه وسایل نقلیه دریایی اوکراین را به ورود به آب های روسیه متهم و ضبط کردند

این سازمان گفت که روسیه باید "امکان دسترسی بلامانع به بنادر اوکراین در دریای آزوف را تامین کند."

اوکراین خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده و از جامعه جهانی خواسته علیه مسکو اقدام کند.

به علاوه روسیه هم خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده است. نیکی هیلی سفیر آمریکا می گوید این جلسه قرار است ساعت یازده صبح دوشنبه در نیویورک برگزار شود.

سابقه تنش

دریای آزوف در شرق کریمه و جنوب منطقه ای در اوکراین که جدایی طلبان نزدیک به روسیه بخش هایی از آن را گرفته اند قرار دارد.

دو بندر متعلق به اوکراین در سواحلی شمالی این دریا - بردیانسک و ماریوپول - در صادرات غلات و فولاد و همچنین واردات زغال نقش مهمی دارند.

اوکراین و روسیه در سال ۲۰۰۳ پیمانی امضا کردند که براساس آن آزوف جزو آب های داخلی دو کشور محسوب می شود. آن پیمان آزادی کشتیرانی برای تمام وسایل نقلیه دریایی متعلق به اوکراین و روسیه را تضمین می کرد.

اما روسیه اخیرا شروع به بازرسی همه کشتی هایی کرده که مبدا و مقصد آنها این بنادر در اوکراین است. اتحادیه اروپا پیشتر در ماه جاری اخطار داد که "تدابیری هدفمند" برای رسیدگی به این مشکل در پیش خواهد گرفت.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: "وضعیت در دریای آزوف نه فقط برای اقتصاد اوکراین، بلکه برای خیلی از کشتی هایی که با پرچم کشورهای اتحادیه اروپا تردد می کنند زیانبار است."

بازرسی های روسیه پس از آن شروع شد که اوکراین در ماه مارس یک قایق ماهیگیری متعلق به کریمه را گرفت.

مسکو همچنین می گوید که بازرسی وسایل نقلیه دریایی به دلایل امنیتی ضروری است و به تهدیدهایی علیه پل واقع در تنگه کرچ اشاره کرد.

از زمان شروع شورش جدایی طلبان علیه دولت اوکراین در آوریل ۲۰۱۴ بیش ار ۱۰ هزار نفر در دو ناحیه شرقی دونتسک و لوهانسک کشته شده اند.

اوکراین و غرب، روسیه را به اعزام نیرو به این منطقه و مسلح کردن جدایی طلبان متهم می کنند.

روسیه این اتهام را رد می کند اما می گوید که داوطلبان روس به شورشیان کمک می رسانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یک نفتکش تردد در تنگه کرچ را به روی دریای آزوف را بست