طرح استیضاح ظریف در دست هیات رئیسه مجلس ایران

مجلس ایران حق نشر عکس Getty Images

طرح استیضاح محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شده است.

این استیضاح یازده بند دارد که مهمترین آن "اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی" است. اشاره این بند به سخنان آقای ظریف است که کمی پیش از دو هفته پیش گفته بود پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است و هشدار داده بود که دلیل فضاسازی علیه مصوبه‌های ضدپولشویی، "منافع اقتصادی" افراد است.

آقای ظریف در گفت و گویی ویدئویی با وب سایت خبرآنلاین در ایران (دوشنبه ۱۲ نوامبر) گفته بود در ایران "خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند" و "آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آنقدر توان مالی دارند" که برای "تبلیغات و فضاسازی" علیه قوانین ضد پولشویی، "ده‌ها یا صدها میلیارد" هزینه کنند.

به گفته آقای ظریف، "مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان است یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه‌های فرهنگی که با ارگان‌های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی‌توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم."

آقای ظریف البته تاکید کرد که هیچ دستگاهی را متهم به پولشویی نمی‌کند "اما کسانی که منافع دارند، پشت القای این تصورات (مضر بودن پیوستن ایران به کنوانسیون مقاله با تامین مالی تروریسم) هستند".

فضاسازی که آقای ظریف به آن اشاره کرده مربوط به لوایح چهارگانه اف‌ای‌تی‌اف (FATF) است. تکلیف نهایی این لوایح پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام روشن خواهد شد.

جنجال FATF بر سر چیست؟

در ماه های اخیر صحنه سیاسی ایران شاهد اختلافات گسترده‌ای بر سر پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم سازمان ملل بوده است. امامان جمعه، چهره‌های حکومتی، فرماندهان سپاه و جمعی از نمایندگان مجلس که در صحن علنی طوماری علیه این کنوانسیون امضا کردند، از مهمترین مخالفان کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هستند.

اظهارات آقای ظریف درباره پولشویی در ایران با واکنش شدیدی بویژه از سوی اصولگرایان مواجه شد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، هفته پیش (سه شنبه ۲۰ نوامبر) اظهارات آقای ظریف، وزیر را "فرو کردن خنجر به قلب نظام" دانست و گفت مقامات "سخنان مجمل و دوپهلویی بر زبان نیاورند که موجب سوء استفاده دشمنان شود."

پس از آن حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مجلس، استیضاح آقای ظریف را طراحی کرد و تعدادی از نمایندگان مجلس آن را امضا کردند.


پولشویی چیست؟

پولشویی فرایندی است که در آن پول حاصل از اقدامات غیرقانونی تبدیل به پول یا اموالی می‌شود که در ظاهر از راه‌های قانونی به دست ‌آمده‌اند و به این طریق رد فساد از پول شسته شده و بعد این پول وارد چرخه اقتصاد مشروع می‌شود.

چرا پولشویی انجام میشود؟

به این دلیل که منبع واقعی پول نامشخص باقی بماند. فرار از مالیات هم می‌تواند دلیل دیگری باشد. پولشویی عمل مجرمانه است که برای گم کردن رد جرم بزرگتری انجام می‌شود.

چه کسانی پولشویی میکنند؟

عمدتا کسانی که از قاچاق، اختلاس، رشوه و سایر راه‌های غیرقانونی درآمد کسب کرده‌اند و به دنبال پاک کردن رد آن هستند.


.

حق نشر عکس Getty Images

بندهای طرح استیضاح آقای ظریف

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی اینجانب امضا‌کنندگان زیر به عنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به استناد اصل ۸۹ قانون اساسی و ماده ۲۲۰ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای استیضاح جناب آقای دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه به دلایل زیر را داریم:

۱- اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی

۲- بی‌توجهی به اقتصاد در دیپلماسی کشور و عدم اجرای برنامه‌های اعلامی به مجلس شورای اسلامی جهت اخذ رای اعتماد

۳- عدم توجه کافی به توسعه و فعال کردن روابط با عموم کشورها در قاره آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین

۴- استفاده از برخی سفیران ناکارآمد که ارزیابی عملکرد آنها در توسعه روابط با کشورهای مقصد قابل ارائه نمی‌باشد از باب نمونه سفیر ایران در استرالیا

۵- فرصت‌سوزی و عدم انتخاب سفیر برای برخی کشورهای دوست که ارتباط خوبی داریم ولی تا مدتها در آن کشورها سفیر نداشتیم، مانند چین و هند

۶- دستگیری دیپلمات‌های ایرانی در کشورهای اروپایی به بهانه‌های واهی و عدم مقابله به مثل و تحرکات کافی در دفاع از دیپلمات‌ها

۷ - عدم استفاده از فرصت‌هایی که مقاومت در منطقه فراهم نمود

۸- موضع منفعلانه دستگاه دیپلماسی در خصوص کشتار حجاج در منا و عدم احقاق حقوق ملت ایران و خانواده‌های آنها

۹- به کارگیری افراد نامطمئن در مذاکرات حساس و مهم

۱۰- تهدید بنیه دفاعی کشور و از بین رفتن توانایی آن

۱۱- عدم تامین منافع ملت ایران در قراردادهای منعقد شده