نماینده مجلس ایران: آموزه‌ها اثر عکس داشته؛ باید حق انتخاب پوشش را تعریف کنیم

پروانه سلحشوری حق نشر عکس MEHR

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس ایران در برنامه‌ای با عنوان "پوشش بانوان ایرانی پس از انقلاب"در دانشگاه شهید بهشتی گفته است: "نه تنها نتوانسته‌ایم حجاب را برای اقشار جامعه نهادینه کنیم بلکه گاهی آموزه‌های ما اثر عکس داشته است."

به گزارش ایسنا٬ خانم سلحشوری با اشاره به گذشت ۴۰ سال از انقلاب و اجرای "حجاب اجباری" پس از سال ۶۲، گفته است که علت عدم موفقیت حکومت در مورد حجاب، سیاست‌های غلط است.

حجاب اجباری در سال‌های اخیر با اعتراض‌هایی روبه‌رو شده است. از جمله مهم‌ترین اعتراض‌ها به حجاب اجباری٬ گروه "دختران خیابان انقلاب" بودند که ظرف یک سال گذشته، با برداشتن روسری در اماکن عمومی و ایستادن بر روی یک بلندی٬ اعتراض خود را نشان دادند. این معترضین عموما با برخورد خشن نیروهای انتظامی و همچنین محاکمه و احکام گوناگون روبه‌رو شدند.

خانم سلحشوری اما بدون اشاره به اعتراض‌های اخیر به اعتراض‌هایی اشاره کرد که به گفته او در ابتدای انقلاب صورت گرفت. وی در عین حال مدعی شد که "بیشتر مردم ایران" هنوز به حجاب اعتقاد دارند٬ اما به زنانی اشاره کرد که به این مسئله "باور" ندارند.

این نماینده مجلس ایران افزود: "قطعا نهادهای سیاستگذار و مجری اشتباهاتی داشته‌اند."

او همچنین گفت که "چادر به معنای حجاب کامل نیست" و حکومت ایران نه تنها باعث اعتقاد جوانان به حجاب نشده "بلکه باعث گریزان شدن" آنان نیز شده است. خانم سلحشوری اضافه کرد که در مسئله آموزش٬ محتوا رها شده و "ما فقط روی ظاهر اسلامی کار کردیم و ریاکاری کردیم".

وی سپس از تجربه زندگی ۱۰ ساله‌اش در کشور هند گفت که در آنجا "چادر و مقنعه چانه‌دار"داشته٬ اما این پوشش برایش "آسیب‌زا" بوده است. او افزود که به همین دلیل چنین حجابی نیاز به "نگرش جدید" دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در این برنامه گفت که باید در سیاستگذاری‌ها "حق انتخاب یک پوشش" به رسمیت شناخته شود و افزود: "ظاهر دیندار ما لزوما نشان دهنده باطن دیندار نیست."

بیشتر بخوانید:

خانم سلحشوری با اشاره به بودجه میلیاردی صدا و سیما گفت که باید پذیرفت سیاستگذاری‌های گذشته موفق نبوده و پرسیده است: "این دستگاه‌ها با چنین بودجه‌هایی چرا موفق نشده‌اند جوان مسلمان تربیت کنند؟ مثلا حوزه علمیه با بودجه میلیاردی چرا در این زمینه موفق نبوده؟ چرا دستگاه‌های تبلیغاتی با این بودجه‌های هنگفت در بحث حجاب ناکارآمد بوده‌اند؟"

در این برنامه همچنین فرشته روح افزا، معاون زنان در شورای انقلاب فرهنگی گفت برای "برخی از آحاد جامعه حجاب ارزش است، اما برای برخی افراد دیگر مانند سلبریتی‌ها حجاب قابل قبول نیست".

خانم روح‌افزا در بخش دیگری گفت که اگر حکومت درست عمل کرده بود این مقدار "بدحجابی" وجود نداشت. و خروجی عملکرد "سلبی" نیروی انتظامی خوب نبوده و "معتقدم به هیچ موجودی نمی‌توان زور گفت چه برسد به انسان."