کاهش فروش نفت ایران؛ روحانی بار دیگر تهدید به بستن تنگه هرمز کرد

حسن روحانی حق نشر عکس IRNA

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر استانی‌اش به سمنان بار دیگر تهدید به بستن تنگه هرمز را تکرار کرد.

او سه‌شنبه (۱۳ آذر) در شاهرود گفت: "آمریکا بداند نفت خود را می‌فروشیم و خواهیم فروخت و قادر نیست جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد و باید بداند اگر روزی بخواهد جلوی نفت ایران را بگیرد نفتی از خلیج فارس صادر نخواهد شد."

آقای روحانی نخستین بار در سفر به سوئیس و در جریان دیدار با گروهی از ایرانیان مقیم این کشور بود که به طور ضمنی از مسدود کردن تنگه هرمز سخن گفت. بعدتر این اظهارات رئیس جمهوری ایران با استقبال آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و مقامات نظامی این کشور مواجه شد. اما رقبای منطقه‌ای و همچنین آمریکا به این مواضع رئیس دولت ایران واکنش منفی نشان دادند.

بخش اعظمی از نفت تولید شده در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای صادرات به دیگر کشورها، از تنگه هرمز عبور می‌کند.

تهدید تازه رئیس جمهوری ایران در حالی بیان می‌شود که روز گذشته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود "امسال فروش نفت ایران نسبت به سال گذشته از دو و نیم میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است".

حسن روحانی در صحبت‌های امروزش همچنین وعده داد که در بودجه سال ۹۸، حقوق همه حقوق‌بگیران و بازنشستگان ۲۰ درصد اضافه شود.

رئیس جمهوری ایران در ادامه سخنان خود در سمنان رقم بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده را نیز اعلام کرد: "در سال آینده دولت ۴۳۳ هزار میلیارد تومان برای بودجه عمومی پیش بینی کرده است". این رقم اندکی بیش از بودجه ۴۲۴ هزار میلیارد تومانی سال ۹۷ است.

گرانی، افزایش نرخ ارزهای خارجی و تورم در ماه‌های گذشته، اعتراضات و نارضایتی عمومی در ایران را تشدید کرده است. اکنون رئیس جمهوری می‌گوید دولت در بودجه ۹۸ کالاهای اساسی مردم را با قیمت مناسب تضمین می کند.

حسن روحانی در این سفر همچنین گفت "به تمام وعده‌هایی که سال ۹۶ به مردم دادم عمل خواهم کرد". منتقدان آقای روحانی اما می‌گویند دولت به وعده‌هایش وفادار نیست.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری، آقای روحانی تصمیم دارد مراسم ۱۶ آذر امسال به مناسبت روز دانشجو را هم در جمع دانشجویان استان سمنان باشد.