روحانی: بدون FATF بار اقتصاد ایران بیست درصد بیشتر می‌شود

حسن روحانی حق نشر عکس ISNA

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با انتقاد از مخالفان پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) گفت بدون عضویت در این کارگروه بیست درصد هزینه بیشتر بر اقتصاد ایران تحمیل می‌شود.

آقای روحانی گفت "یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی دانیم کجاست مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود و یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود."

به گفته رئیس جمهور ایران، کار با بانک‌های خارجی بدون عضویت در این کارگروه، "یعنی شما جنس را وارد می‌کنید از این صرافی به آن صرافی، نهایتا بیست درصد گران‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد. اگر می‌گویید FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر باشد کارها بیست درصد ارزان‌تر انجام می‌شود و اگر نباشد بیست درصد گران‌تر. آن کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند. نمی‌شود که یک نفر در کشور شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند."

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، ۱۵ مهر امسال به تصویب نمایندگان مجلس ایران رسید اما حدود یک ماه پیش سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم خبر داد و گفت به دلیل "موارد خلاف شرع و خلاف قانون اساسی" این لایحه به مجلس برگردانده شده است.

بر اساس این لایحه، ایران با شروطی از جمله به رسمیت نشناختن اسرائیل به کنوانسیون خواهد پیوست.

گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (Financial Action Task Force on Money Laundering) یک سازمان بین‌المللی است که معیارهایی را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم تعیین می‌کند و اقدامات و سیاست‌هایی را برای شفافیت نظام بانکی و مالی، پیشگیری از پولشویی و مبارزه با آن پیشنهاد می‌دهد.

در همین حال امروز اعلام شد که اسرائیل از عضو ناظر به عضو دائم و اصلی این کارگروه ارتقا یافت.

این نهاد اکنون سی و هشت عضو دارد از جمله اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس.

شلومیت واگمن راتنر، رئیس اداره مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم وزارت دادگستری اسرائیل گفت عضویت در FATF هدف استراتژیک اسرائیل بوده و حضور بخش مالی اسرائیل را در بازارهای مالی دنیا آسانتر می‌کند:

"یک عامل مهم دیگر این است که اسرائیل برای اولین بار می‌تواند در حوزه قانونگذاری بین‌المللی برای تامین مالی تروریسم و پولشویی مشارکت کند."

FATF گفت اسرائیل از فوریه سال ٢٠١٦ عضو ناظر بوده و با "تعهدی که برای حفظ سلامت نظام مالی از خود نشان داد دو طرف به ارزیابی موفقی رسیدند."

اسرائیل بخصوص به ایران به عنوان منبع مالی حزب الله لبنان و همچنین منابع مالی حماس انتقاد دارد و سعی کرده قدرت‌های جهانی را برای مقابله با این منابع ترغیب کند.

در ماه های اخیر صحنه سیاسی ایران شاهد اختلافات گسترده‌ای بر سر پیوستن به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم سازمان ملل بوده است. امامان جمعه، چهره‌های حکومتی، فرماندهان سپاه و جمعی از نمایندگان مجلس که در صحن علنی طوماری علیه این کنوانسیون امضا کردند، از مهمترین مخالفان کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم هستند. FATF همچنین سبب مقابله دولت بخصوص وزارت خارجه با قوه قضائیه شده است.

حدود دو هفته پیش طرح استیضاح محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شد.

آقای ظریف ماه پیش در مصاحبه‌ای گفته بود پولشویی گسترده در ایران یک واقعیت است و در ایران "خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند" و "آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند حتما آنقدر توان مالی دارند" که برای "تبلیغات و فضاسازی" علیه قوانین ضد پولشویی، "ده‌ها یا صدها میلیارد" هزینه کنند.

صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه این "اتهام ناصواب" را خنجر زدن به "قلب نظام" خواند. پس از آن شماری از نمایندگان مجلس ایران طرح استیضاح آقای ظریف را تحویل هیات رئیسه مجلس دادند اما این استیضاح نتوانست حمایت کافی کسب کند.

موضوعات مرتبط