تاکید مجدد وزارت خارجه ایران: تا اطلاع ثانوی به گرجستان سفر نکنید

وزارت خارجه حق نشر عکس Etemadonline

در پی اخراج تعداد زیادی از شهروندان ایرانی از گرجستان، وزارت امور خارجه ایران ضمن احضار سفیر این کشور در تهران از شهروندان ایرانی خواسته است تا اطلاع ثانوی از سفر به گرجستان خودداری کنند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز سه‌شنبه (۲۰ آذر) در گفتگویی با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) بار دیگر از شهروندان کشورش خواسته "تا روشن شدن مواضع و دلایل دولت گرجستان برای وجود این نوع مشکلات در مرزها" در صورتی که سفر الزامی نباشد از رفتن به این کشور خودداری کنند.

او به مشکلات ایرانی‌ها برای ورود به گرجستان در مرزهای هوایی و زمینی اشاره کرده است.

آقای قاسمی گفته است: "ما شدیدا به این رفتار دولت گرجستان نسبت به ایرانیانی که در این کشور شاغل یا دانشجو بوده، به صورت مکرر میان ایران و گرجستان رفت و آمد داشتند و حال از ورود به گرجستان محروم شده‌اند، اعتراض داریم و معتقدیم این رفتار هیچ گونه توجیهی ندارد و به همین خاطر، منتظر دریافت گزارش رسمی گرجستان از این اتفاقات هستیم."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption بر اساس توافق‌نامه بین ایران و گرجستان شهروندان ایرانی برای اقامت در گرجستان تا ۴۵ روز نیاز به ویزا ندارند

هفته پیش وزارت خارجه ایران تایید کرد که تا روز یکشنبه ۱۱ آذر حدود ۲۰۰ ایرانی به دلایل مختلف از مرزهای گرجستان به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

اخیرا بر تعداد شهروندان ایرانی که از ورود به گرجستان منع شده‌اند افزوده شده؛ بعضی مسافران می‌گویند بلیط برگشت و هم بیمه مسافری داشته‌اند.

مشکلات اخیر شهروندان ایرانی در حالی است که اتباع این کشور برای سفر به گرجستان تا ۴۵ روز نیاز به ویزا ندارند.


دولت گرجستان تیر سال ١٣٩٢ موافقتنامه لغو ویزا بین ایران و گرجستان را یک طرفه باطل کرد اما این توافقنامه از بهمن ۱۳۹۴ دوباره به اجرا درآمد.


بعضی از شهروندان ایرانی با اتمام این دوره چهل و پنج روزه برای مدتی کوتاه (از چند ساعت تا چند روز) بطور موقت این کشور را ترک می‌کنند و دوباره به گرجستان برمی‌گردند؛ ماموران مرزبانی گرجستان اخیرا از ورود تعدادی از این دسته ایرانی‌ها که قصد ورود مجدد به این کشور را داشتند خودداری کرده‌اند.

ایرانی‌هایی که قصد ورود مجدد به گرجستان را دارند معمولا به ارمنستان که به این کشور نزدیک است می‌روند.

در پی این اتفاقات یوسب چاخواشویلی، سفیر گرجستان در تهران دیروز (دوشنبه ۱۹ آذر) با حضور در ساختمان وزارت خارجه ایران، اعتراض رسمی ایران را دریافت کرد.

به گزارش ایسنا ، در این دیدار مراتب گلایه‌مندی ایران و اعتراض شهروندان این کشور از "رفتارهای ناشایست برخی از ماموران مرزی گرجستان با اتباع ایرانی" به سفیر این کشور اعلام شد.

غلامرضا باقری مقدم، مدیر معاونت اورآسیای وزارت خارجه در دیدار با سفیر گرجستان "این‌گونه برخوردهای نامتعارف بعضی از ماموران مرزی گرجستان و افزایش میزان بازگرداندن اتباع ایرانی" را مغایر با روابط دوستانه دو کشور اعلام کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در میان شهروندان ایرانی در مقایسه با شهرهای دیگر گرجستان از استقبال بیشتری برخوردار بوده است

براساس قوانین گرجستان، اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملک به ارزش حداقل ۳۵۰۰۰ دلار آمریکا اقامت کوتاه مدت (یک ساله) این کشور را دریافت کنند که این اقامت در پایان دوره قابل تمدید است؛ شرط تمدید پرداخت مالیات، اشتغال زایی یا کارآفرینی و فعالیت اقتصادی در این کشور است.

بعضی از شهروندان ایرانی برای دریافت اقامت، اقدام به ثبت شرکت می‌کنند، اما بعد از یک سال دولت گرجستان متوجه شده که این شرکت‌ها غیرفعالند و ثبت آنها فقط برای دریافت اقامت بوده؛ این باعث شده بعضی از اقامت‌ها تمدید نشود.

در سال‌های اخیر خرید ملک مسکونی در گرجستان توسط ایرانی‌ها افزایش یافته است؛ یکی از دلایل این خرید حفظ ارزش سرمایه با توجه به کاهش ارزش ریال و همچنین دریافت اقامت بوده.

متقاضیان دریافت اقامت البته می‌توانند با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار لاری (واحد پول گرجستان) معادل ۱۱۳ هزار دلار آمریکا (به نرخ سه‌شنبه ۱۹ آذر) اقامت دائم گرجستان را در بدو ورود به این کشور دریافت کنند.

قیمت هر متر مربع ملک مسکونی در تفلیس، پایتخت گرجستان از ۹۰۰ تا بالای ۲۰۰۰ دلار، بسته به منطقه متغیر است؛ در شهرهای دیگر قیمت هر مترمربع ملک بسیار ارزانتر است.

خرید املاک مسکونی در دو شهر تفلیس و باتومی در میان شهروندان ایرانی در مقایسه با شهرهای دیگر گرجستان از استقبال بیشتری برخوردار بوده است.

زندگی شهروندان ایرانی در گرجستان بی حاشیه نبوده است؛ حدود هفت ماه پیش هم بعضی از بانک‌های گرجستان حساب بعضی از ایرانی‌ها را مسدود کردند که دلیل آن اجرای "قوانین ضد پولشویی"در این کشور اعلام شد.