وزیر ارتباطات ایران باردیگر خواستار رفع فیلتر توییتر شد

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حق نشر عکس tasnimnews

ساعاتی پس از پیوستن بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران به شبکه اجتماعی توییتر، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم بار دیگر درخواست رفع فیلتر این شبکه اجتماعی را مطرح کرد.

روز گذشته، چهارشنبه ۲۱ آذرماه، آقای زنگنه، در اولین توییت خود نوشت که "برای ارتباط پویا و موثرتر با مخاطبان داخلی و خارجی" به توییتر آمده است.

حضور وزیر نفت ایران در توییتر با استقبال وزیر ارتباطات رو به رو شد، و او در واکنش به توییت آقای زنگنه نوشت: "جمع دوستان در توییتر جمع است و هر روز جمع‌تر می‌شود، درخواست قانونی ۶ وزیر و دو نماینده همچنان فاقد اقدام."

در حال حاضر با وجود فیلتر بودن شبکه اجتماعی توییتر در ایران تعدادی از مقامات ایرانی از جمله دفتر آیت‌الله خامنه‌ای ، تعدادی از وزرا، نمایندگان مجلس و مسئولان در ایران از توییتر استفاده می‌کنند.

پیشتر عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در توضیح علت عضویت خود در سایت فیلتر شده توییتر گفته بود یک "تفسیر" در مورد چنین استفاده‌ای این است که "فیلتر یک سایت محدودیت است اما استفاده از آن غیرقانونی نیست."

نامه درخواست رفع فیلتر توییتر چه بود؟

این اولین بار نیست که مساله رفع فیلتر توییتر مطرح شده و همانطور که وزیر ارتباطات در توییت خود اشاره کرده، اواخر اردیبهشت امسال شش وزیر و دو نماینده مجلس ایران در نامه ای از دادستان کل کشور خواستند مساله رفع فیلتر توییتر را در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه بررسی کنند.

در این نامه که به امضا بیشتر از نیمی از دوازده عضو "کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه" رسیده بود، از توییتر به عنوان "فضایی برای نقش آفرینی موثرتر برای فعالین رسانه‌ای کشور و جوانان" مطرح شده که "تاثیر بسیار قویتری در جامعه جهانی خواهد داشت."

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، محمود علوی وزیر اطلاعات، علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، منصور غلامی وزیر علوم، عباس صالحی وزیر ارشاد، رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده مردم سبزوار (رئیس کمیته مخابرات مجلس) و محمد کاظمی، نماینده مردم ملایر از امضاکنندگان این نامه بودند.

این نامه با واکنش قوه قضائیه رو به رو شد و اعلام کرد که این "درخواست غیرقانونی" در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه قابل مطرح کردن نیست.

عبدالصمد خرم آبادی، که آن زمان، معاون دادستان کل ایران در امور فضای مجازی و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بود این درخواست را غیرقانونی دانست و گفته بود که توییتر به حکم قضایی فیلتر شده است و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نمیتواند دستورات و احکام قضایی را نقض کند.

به گزارش ایسنا آقای خرم آبادی تاکید کرده بود که دادستان کل ایران در نامه ای به طور رسمی غیرقانونی بودن درخواست وزیر ارتباطات را به او تذکر داده و "اصرار بر این درخواست غیرقانونی و رسانه‌ای کردن مکرر آن جای تأمل دارد."

به نوشته آقای خرم آبادی "توییتر یک شبکه اجتماعی آمریکایی است که کنترل آن در اختیار دشمن می باشد. مدیران این شبکه در فتنه سال ۸۸ صرحتا از فتنه حمایت کردند. در حال حاضر نیز این شبکه حاوی میلیون‌ها محتوای مجرمانه است که وزارت ارتباطات به لحاظ فنی امکان پالایش حتی یک مصداق آنرا را ندارد."

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در سال ۱۳۸۸ و در پی تصویب قانون جرایم رایانه‌ای در مجلس ایران و با تایید شورای نگهبان شروع به کار کرده است و با داشتن دوازده عضو زیر نظر مستقیم دادستانی ایران بر مساله فیلتر کردن سایت‌های مختلف رسیدگی می‌کند.

فیلترینگ توییتر در ایران، در پی اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ و به حکم قوه قضاییه صورت گرفت و هممچنان ادامه دارد.

درخواست #رفع_فیلتر_توییتر

تعدادی از مسئولان، نمایندگان مجلس، خبرنگاران و سایر کاربران توییتر با حمایت درخواست وزیر ارتباطات ایران و با هشتگ #رفع_فیلتر_توییتر، از وزیر خواستند که "نام آنها را هم به "فهرست درخواست‌کنندگان برای رفع فیلتر در توییر" اضافه کند.

این درخواست وزیر با انتقادهایی هم رو به رو شده است، از جمله یک کاربر توییتر با اشاره به مسئولانی که از این درخواست وزیر ارتباطات حمایت کردند، این سوال را مطرح کرده که "در این شرایطی که مسئولین باید بفکر رفع مشکل اقتصادی مردم باشند تمام دغدغه آنها راه انداختن یک بازی برای رفع فیلتر توییتر شده نشانه چیست؟"

در این‌باره بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط