ظریف: تیتر کیهان غرور ملی را نادیده می‌گیرد

ظریف حق نشر عکس Irna
Image caption محمدجواد ظریف: دلواپسان غرب را مرکز جهان می‌بینند

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با انتقاد از رسانه‌های محافظه‌کار، آنها را به نادیده گرفتن "غرور ملی" در پوشش اخبار توافق هسته‌ای و خروج آمریکا از آن متهم کرده است.

آقای ظریف روز جمعه ۲۳ آذر در نطقی در کنگره حزب ندای ایرانیان، از روزنامه کیهان و صدا و سیما انتقاد و به عنوان نمونه به خبررسانی آنها درباره بخش‌هایی از سخنان باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا و همین طور مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت که روزنامه کیهان بعد از توافق هسته‌ای ایران این بخش از سخنان آقای اوباما را تیتر کرد که "اگر می‌توانستم، نمی‌گذاشتم یک پیچ و مهره از برنامه هسته‌ای ایران باقی بماند". اما به گفته آقای ظریف در تیتر کیهان جمله بعدی آقای اوباما که گفته "ولی نمی‌توانم" منعکس نشده و "روزنامه کیهان به جای اینکه نمی‌توانم را تیتر کند و غرور ملی را بالا ببرد، قسمت اول را تیتر کرده است."

او از صدا و سیما هم به دلیل رویکردی مشابه در پوشش خبرهای هسته‌ای انتقاد کرده است.

توافق هسته‌ای ایران در تابستان سال ۲۰۱۵ و در زمان ریاست جمهور باراک اوباما در آمریکا، بین ایران و گروه پنج به علاوه یک (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) امضا شد.

در آن زمان گروهی از اصولگرایان و رسانه‌های وابسته به آنها این توافق را شکستی برای ایران و عقب‌نشینی این کشور از مواضع خود توصیف کردند. بر اساس این توافق ایران به ازای رفع تحریم‌های هسته‌ای، از بخشی از فعالیت‌های حساس هسته‌ای خود دست برداشت.

ظریف: دلواپسان غرب را مرکز جهان می‌بینند

آقای ظریف همچنین این سوال را از رسانه‌های محافظه‌کار و مخالف دولت پرسیده که "چرا وقتی آقای پمپئو در شورای امنیت می‌گوید ما در قطعنامه ۱۹۲۹ چه چیز را از دست داده‌ایم، آن را تیتر نمی‌کنید و چرا نمی‌گویید این مردم این امکان را از آمریکا گرفتند."

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت چند روز بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران و برای تضمین اجرای آن در این شورا تصویب شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که از زمان مبارزات انتخاباتی خود برجام را "بدترین توافق تاریخ" توصیف کرده بود، اواسط اردیبهشت امسال اعلام کرد که آمریکا را از این توافق خارج می‌کند و تحریم‌های ایران را برمی‌گرداند.

از آن زمان انتقاد محافظه‌کاران و اصولگرایان از دولت ایران به دلیل "اعتماد" به آمریکا شدت بیشتری پیدا کرده است. دولت در واکنش به این انتقادها می‌گوید توافق هسته‌ای بر پایه اعتماد نبوده و آمریکا با خروج از برجام قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است.

آقای ظریف می‌گوید منتقدان توافق هسته‌ای و سیاست خارجی دولت و "کسانی که اسمشان را می‌گذارند دلواپس، یک باور غلط دارند و آن این است که دنیا را در غرب می‌بینند."

وزیر امور خارجه ایران همان انتقادی را علیه مخالفان سیاست‌ خارجی دولت حسن روحانی مطرح کرده که آنها همواره دولت را به آن متهم می‌کنند: "بزرگترین مخالفان تعامل با غرب، غرب را مرکز جهان می‌بینند و برای همین هم خودشان را با ذهنیت غرب تعیین می‌کنند."

آقای ظریف گفته دورانی که در آن "دنیا مساوی با غرب بود" به پایان رسیده و غرب دیگر "مرکز عالم نیست."

ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده، تلاش می‌کند هم‌زمان با مذاکره با امضاکنندگان اروپایی برجام، با کشورهای دیگر هم به ویژه برای فروش نفت خود و مبادلات تجاری گفت‌وگو کند.

اما این مذاکرات هنوز نتیجه ملموسی نداشته و وقایعی مانند خروج شرکت چینی جایگزین توتال از پروژه گاز پارس جنوبی تردیدهایی را در یافتن شرکای غیر غربی برای ایران ایجاد کرده است.