هاشمی شاهرودی 'با توصیه پزشک باید در صحبت کردن مراعات کند'

حق نشر عکس Etemad
Image caption محسن رضایی و محمود هاشمی شاهرودی. برخی از اعضا می گویند آقای رضایی از زمان غیبت رئیس مجمع، فعالیت بیشتری در این نهاد دارد

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران گفته است که محمود هاشمی شاهرودی رئیس این نهاد که مدت هاست در انظار عمومی ظاهر نشده "با توصیه پزشک باید در صحبت کردن مراعات کند".

آقای رضایی امروز ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) در یک کنفرانس خبری در تهران که پس از جلسه مجمع برگزار شده، درباره آقای هاشمی شاهرودی گفته "ایشان در حال مداوا هستند، با توصیه پزشک ایشان باید در صحبت کردن مراعات کنند بنابراین ما توصیه پزشک را رعایت می کنیم".

او به محل مداوای آقای شاهرودی و اینکه بیماری او چیست اشاره ای نکرده اما گفته چون در سطح مجمع، محمدعلی موحدی کرمانی و احمد جنتی هستند "عدم حضور ایشان پر می شود".

پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس پیشین مجمع تا مقطعی که آیت‌الله علی خامنه‌ای رئیس و اعضای جدید این نهاد را منصوب کرد، مدتی جلسات مجمع به ریاست موقت محمدعلی موحدی کرمانی اداره می شد.

محمود هاشمی شاهرودی از اوایل تابستان امسال در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان حاضر نشده است. او مدتی پیش از این در کشور آلمان بستری شده بود اما همزمان با طرح شکایت قضایی علیه او در یکی از دادگاه های آلمان، به ایران بازگشت.

محمدرضا باهنر از اعضای مجمع حدود یک ماه پیش گفته بود که "متأسفانه رئیس مجمع وضعیت جسمانی خوبی ندارند و نمی‌توانند حضور جدی داشته باشند". او زمستان سال پیش هم خبر داده بود که پزشکان در ایران کلیه محمود هاشمی شاهرودی را "اشتباهی" از بدن وی خارج کرده‌اند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption آخرین حضور هاشمی شاهرودی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در تیرماه سال جاری. محمدعلی موحدی کرمانی (چپ) در حال حاضر موقتا بر مجمع ریاست می کند

در هر دو بار آخری که مجمع تشخیص به ریاست او تشکیل جلسه داد تصاویر چهره متفاوت او باعث بحث های فراوانی در فضای سیاسی ایران و در بین کاربران شبکه های اجتماعی فارسی زبان شده بود.

از زمان غیبت آقای هاشمی شاهرودی در مجمع، شیوه اداره این نهاد با انتقاد برخی از اعضا رو به رو شده است.

یکی از این افراد محمد صدر بود که گفته بود برخی از تصمیم ها و اقداماتی که در مجمع انجام می شود در زمان غیبت محمود هاشمی شاهرودی، "اشکال قانونی" دارد.

در هفته های اخیر، هیات عالی نظارت، لوایح الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و اصلاح قانون مبارزه با پولشویی را در حالی که شورای نگهبان آن را از نظر قانون اساسی و شرع مغایر ندانسته و طبق رویه های پیشین می توانسته به عنوان قانون الزام آور مبنا قرار گیرد، برای تطابق با سیاست های کلی نظام، تحت بررسی قرار داده است.

"هیات عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام" با حکم آیت الله علی خامنه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام و از میان اعضای آن تشکیل شده.

دولت حسن روحانی و نائب رئیس مجلس دهم به این اقدام تازه در روند قانونگذاری انتقاد کرده و آن را "بدعت" خوانده اند.

محسن رضایی در اظهارات امروز خود گفته مجمع در بررسی این موضوعات مصلحت نظام را مد نظر قرار خواهد داد. آقای رضایی درباره لایحه پیوستن دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم گفته "ما در حال حاضر نمی توانیم در این مورد اظهار نظر کنیم و هنوز هم این لایحه به دست ما نرسیده است، اما مطمئن باشید مجمع تشخیص مصلحت نظام از منافع مردم و نظام نخواهد گذشت".