داماد روحانی سه روز بعد از انتصاب به سمت معاونت وزیر استعفا کرد

کامبیز مهدی‌زاده حق نشر عکس Irna
Image caption کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی سه روز بعد از انتصاب به سمت معاون وزیر استعفا کرد

در پی انتقادها از انتصاب کامبیز مهدی‌زاده، داماد حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به سمت معاونت وزیر صنعت، معدن و تجارت، او در نامه‌ای به وزیر از سمت تازه خود استعفا کرد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، روز ۲۳ آذر ماه کامبیز مهدی‌زاده را به عنوان معاون وزیر و رییس سازمان زمین‌شناسی منصوب کرده بود.

آقای مهدی‌زاده روز دوشنبه ۲۶ آذر در نامه‌ای به آقای رحمانی از او تشکر کرد و نوشت: "اجازه می‌خواهم از خدمت‌تان مرخص شوم و به فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود در سنگر قبلی‌ام ادامه دهم."

کامبیز مهدی زاده ۳۳ سال دارد و اواسط مرداد سال ۹۷ به ریاست ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منصوب شده بود. او پیش از آن هم "عضو ستاد سیاست‌گذاری و رئیس نخبگان و جوانان فناور کشورهای اسلامی" بود.

این نامه در حالی منتشر شده که چند ساعت قبل از آن، وزیر صنعت گفته بود که انتصاب آقای مهدی‌زاده "هیچ ربطی به داماد رئیس جمهوری بودن یا نبودن این فرد ندارد" بلکه به دلیل "جوان و نخبه" بودن او صورت گرفته است.

خبر انتصاب آقای مهدی‌زاده به سمت معاون وزیر، با موجی از انتقادها در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های عمومی همراه شد که این اقدام را امتیاز و سمت دادن به خویشاوندان مقام‌ها بدون در نظر گرفتن صلاحیت و شایستگی آنها می‌دانستند.

هر چند که وزیر صنعت در دفاع از این اقدام گفته بود کسانی که "درباره این انتصاب تردید داشتند، وقتی سوابق او (کامبیز مهدی‌زاده) را دیدند به ما تبریک گفتند... نسبت داشتن با یک شخصیت مهم جرم نیست و البته فاکتوری برای انتصاب او نیز نبوده است."

پیش از استعفای آقای مهدی‌زاده خبری مبنی بر توبیخ وزیر صنعت از سوی رئیس جمهوری ایران به دلیل این انتصاب منتشر شده بود که خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا آن را تکذیب کرد.

در ایران انتصاب خویشاوندان یا سفارش آنها برای رسیدن به مقام که در مواردی از آن به عنوان پدیده "آقازاده‌ها" یاد می‌شود، با رشد شبکه‌های اجتماعی و اثرگذاری انتقادها در این شبکه‌ها، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption احمد خاتمی می‌گوید برای انتصاب دامادش در سازمان برنامه و بودجه هیچ سفارشی نکرده است

واکنش احمد خاتمی به انتصاب دامادش در سازمان برنامه و بودجه

هم‌زمان با انتصاب داماد آقای روحانی، یک انتصاب دیگر هم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد: معرفی شدن حسین میرخلیلی، داماد احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران به عنوان رئیس حوزه ریاست سازمان برنامه و بودجه.

این انتصاب هم به دلیلی مشابه با انتقاد و اعتراض روبرو شد.

در واکنش به این انتقادها احمد خاتمی روز دوشنبه ۲۶ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد که برای این مسئولیت و مسئولیت‌های قبلی آقای میرخلیلی "نه تلفنی نه پیامکی نه کتبی" هیچ سفارشی نکرده است.

آقا خاتمی نوشته است که "هیچگاه برای هیچیک از دامادهایم سفارشی برای کاری نداشته و ندارم چون رانت‌خواری را منکر می‌دانم."

او با اشاره به انتقادها، از "حساسیت جامعه اسلامی" درباره این مسائل تشکر کرده است.