جنجال فحاشی نماینده مجلس ایران؛ وزیر اقتصاد 'عذرخواهی کرد'

محمد باسط درازهی نماینده مجلس ایران گفته ویدئوی فحاشی از سوی افراد "مغرض" منتشر شده است حق نشر عکس Icana
Image caption محمد باسط درازهی نماینده مجلس ایران گفته ویدئوی فحاشی از سوی افراد "مغرض" منتشر شده است

در پی جنجال ناشی از فحاشی محمد باسط درازهی، نماینده مجلس ایران با کارمند اداره گمرک که فیلم آن در شبکه های اجتماعی منتشر شده، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وزیر اقتصاد ایران در جلسه‌ای غیرعلنی این موضوع را بررسی کرده‌اند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران، گفته است که طبق توضیحاتی که آقای درازهی داده "بیش از ۴۵ دقیقه جلوی در گمرک معطل مانده بود و البته دشنام‌هایی نیز به وی داده شده بود، لذا با بیان حرف‌های سخیف، نماینده سراوان را عصبانی کردند که منجر به این اتفاق شد".

توصیفی که سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران از اظهارات آقای باسط درازهی درباره فحاشی ارایه کرده، مامور گمرک را مسئول این عمل نماینده مجلس خوانده است.

براساس این اظهارات، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد ایران که اداره گمرک زیر مجموعه وزارتخانه تحت مدیریت او قرار دارد، در این جلسه غیرعلنی "مسائلی را در این باره مطرح و در نهایت عذرخواهی کرده است". وب سایت خبری الف می گوید آقای دژپسند عذرخواهی را رد کرده و گفته "اگر همکاران گمرک اشتباه کرده باشند، هم با آنها برخورد و هم عذرخواهی می‌کنم". اظهارات منسوب به آقای دژپسند در سایت الف بازتاب پیدا کرده است.

آقای نعمتی گفته قرار است موضوع از سوی مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس و فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد بیشتر بررسی و نتیجه آن به مجلس اطلاع داده شود.

فحاشی از سوی نمایندگان مجلس ایران پیشتر هم سابقه داشته و ویدئویی از ناسزاگویی و اظهارات رکیک نادرقاضی پور نماینده ارومیه در مجلس، حدود دو سال پیش خبرساز شد. آقای قاضی پور قبل از آن یک خبرنگار را هم در مجلس کتک زده بود.

ویدئوی ناسزاگویی محمد باسط درازهی

ویدئوی توضیحات نماینده سراوان درباره فیلم منتشر شده از او

حق نشر عکس Tejaratnews
Image caption فرهاد دژپسند اخیرا به عنوان وزیر اقنصاد از مجلس رای اعتماد گرفته است

فیلم ناسزاگویی از سوی محمد باسط درازهی روز گذشته در شبکه های اجتماعی منتشر شد. او نماینده سراوان در مجلس از استان سیستان و بلوچستان است. در این فیلم کوتاه این نماینده مجلس درخواستی از کارمند اداره گمرک دارد که به نظر می‌رسد خارج از ضوابط اداری است.

کارمندی که در برابر خواسته آقای باسط درازهی مقاومت می‌کند، در برابر پرخاشگری او می‌گوید "من از شما دستور نمی‌گیرم." که پس از آن این نماینده مجلس شروع به ناسزاگویی می‌کند.

کارمند گمرک به افراد حاضر می گوید فرد ناسزاگو نماینده مجلس است و یکی از حاضران هم با عصبانیت او را از ساختمان بیرون می‌کند.

آقای باسط درازهی در واکنش به انتشار این فیلم گفته بود که هفته گذشته با رئیس گمرک وقت ملاقات داشته اما وقتش به روز گذشته موکول شده و برای این دیدار حدود ۴۵ دقیقه جلوی درگمرک معطل شده و دو کارمندی که در آنجا حضور داشتند رفتار توهین‌آمیزی با او داشتند.

این نماینده مجلس گفته "افرادی که مبادرت به فیلم‌برداری کرده بودند با تدوین فیلم قسمت‌هایی که بنده را مورد توهین قرار داده بودند را حذف کرده‌اند." او با انتشار ویدئویی در صفحه ایسنتاگرامش گفته ویدئو فحاشی "از سوی افراد مغرض" منتشر شده و طی زمانی که او در اداره گمرگ منتظر بوده، در آنجا "به قوم بلوچ و مذهب اهل سنت، مسئولان کشور و نمایندگان مجلس" توهین شده است.

آقای باسط درازهی گفته در این زمان با وزارت اقتصاد تماس گرفته و علیرغم انتظار نهایتا موفق به انجام ملاقات نشده است. او تهدید کرده بود که با طرح این موضوع در جلسه امروز مجلس، استیضاح وزیر اقتصاد را دنبال خواهد کرد.

رسانه های ایران امروز از قول علی کُرد دیگر نماینده سیستان و بلوچستان در مجلس از حوزه انتخابیه خاش گزارش داده اند که امضاهای طرح استیضاح فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در حال جمع آوری است و درخواست عزل رئیس گمرک و حراست آن هم مطرح شده است.