سفارت ایران در کابل: ویدئوی بدرفتاری با اتباع افغانستان بررسی می‎شود

ضرب و شتم اتباع افغانستان در ایران حق نشر عکس .
Image caption ویدئویی از بدرفتاری با گروهی از مهاجران افغان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که واکنش های زیادی در میان کاربران درپی داشته است

پس از انتشار ویدیوی بدرفتاری با شماری از اتباع افغانستان که به نظر می‌رسد در ایران هستند، سفارت ایران در کابل این رویداد را محکوم و اعلام کرده است که ایران این "رفتار غیرانسانی" را بررسی می‌کند.

در بیانیه سفارت ایران در کابل آمده است: "رفتار غیرانسانی و ضرب و شتم تعدادی از شهروندان افغانستانی عمیقاً قابل سرزنش است." سفارت ایران گفته که "تحقیقات تا حصول به نتیجه ادامه دارد".

در این ویدئو،‌ ۹ مرد جوان با ظاهری شبیه مهاجران افغان در کنار یک دیوار آجری به صف شده‌اند و مرد دیگری که لباس نیروی انتظامی به تن‌ دارد،‌ به صورت یک یک آن‌ها سیلی می‌زند و می‌پرسد: "ایران آمدی چکار؟". سپس به همه دستور می‌دهد چندبار پیاپی بنشینند و برخیزند.

روز گذشته، نیروی انتظامی ایران با صدور پیامی دخیل بودن پلیس ایران در این رویداد را تکذیب کرد و گفت: "بلافاصله پس از انتشار این فیلم، بررسی‌‌ها در این رابطه آغاز و مشخص شد که این اتفاق در هیچ کدام از مقرهای ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی) رخ نداده، بنابراین شناسایی و دستگیری عاملان تهیه این فیلم در دستورکار پلیس است".

انتشار این ویدیو در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی در میان کاربران در پی داشته است.

جزییاتی در مورد زمان و مکان وقوع این حادثه مشخص نیست.

کسی که از این جریان فیلم می‌گیرد، در پایان ویدئو از مردی که به صورت "مهاجران" سیلی می‌زند، می‌پرسد: "حالا فیلمش را می‌خواهی چکار؟"

گزارش‌هایی در گذشته نیز از بدرفتاری با اتباع افغانستان در ایران منتشر شده بود.

موضوعات مرتبط