چهارمین دانش‌آموز آسیب دیده در آتش‌سوزی در زاهدان درگذشت

آتش سوزی حق نشر عکس Irna
Image caption آتش‌سوزی در کلاس درس چهار قربانی گرفت

یکی دیگر از کودکان دانش‌آموز که در آتش سوزی در دبستانی در شهر زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان، آسیب دیده بود درگذشته است.

روز پنجشنبه، ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر)، خبرگزاری ایرنا به نقل از مدیرکل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان گزارش کرد که مریم نوکندی، یکی از چهار دانش آموز مرکز پیش دبستانی واقع در این شهر که در آتش سوزی در این مرکز آسیب دیده و به بیمارستان منتقل شده بود به خاطر گستردگی سوختگی شامگاه گذشته جان خود را از دست داد.

روز گذشته پیکرهای مونا خسرو پرست، صبا عربی و یکتا میرشکار، سه دانش‌آموز دیگری که در این حادثه جان داه بودند در شهر زاهدان تشییع شد.

روز سه‌شنبه این هفته، بخشی از مجتمع پیش دبستانی و دبستانی "اسوه حسنه" واقع در خیابان مصطفی خمینی در شهر زاهدان دستخوش آتش‌سوزی شد که اثر آن، این چهار دانش‌آموز پیش دبستانی به شدت آسیب دیدند.

ماموران آتش‌نشانی زاهدان علت این حادثه را آتش گرفتن بخاری نفت سوز در کلاس درس گزارش کردند. در ایران، هنوز هم استفاده از بخاری نفتی در برخی مدارس رواج دارد و آتش گرفتن بخاری‌ها در کلاس درس حادثه‌ای غیرعادی نیست. در مواردی این حوادث خسارات و تلفات جانی هم در پی داشته است.

وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی تایید کرده که سیستم گرمایش در بیش از ۴۰ درصد مدارس و مراکز آموزشی ایران ایمن نیست و نیاز به بازنگری دارد. استفاده از بخاری نفتی به خصوص در مناطق توسعه نیافته‌تر و دورافتاده ایران رواج بیشتری دارد و اخیرا یک مقام وزارت آموزش و پرورش گفت که تعویض و نوین‌سازی سیستم گرمایش مدارس نیازمند تخصیص بودجه کافی است.

در حادثه آتش سوزی در مرکز پیش‌دبستانی و دبستانی اسوه حسنه، مدیر آموزش و پرورش ناحیه دوم زاهدان استعفا کرد و مدیر و یکی از مربیان این مرکز به خاطر سهل‌انگاری بازداشت شدند. گزارش شده است که مقامات محلی مجوز این مرکز آموزشی را هم لغو کرده‌اند.

حق نشر عکس farsnews
Image caption مراسم تشییع پیکرهای سه قربانی آتش سوزی روز گذشته در زاهدان برگزار شد
حق نشر عکس Irna
Image caption آتش سوزی از بخاری نفتی در کلاس درس آغاز شد
حق نشر عکس Mehrnews
Image caption به گزارش منابع خبری مجوز مجتمع اسوه حسنه لغو شده است

موضوعات مرتبط